Metal’de sarı sendika Çelik-İş tehlikesi – Özel Haber

Özel haber/Kesinbilgi16

Bursa’da başlayan metal direnişiyle Türk Metal’i fabrikalarından çıkaran işçiler şimdi de Çelik -İş tehlikesiyle karşı karşıya.

Bursa Renault’ta başlayan ve sırayla diğer metal sektöründeki fabrikalara yayılan direniş sonrasında işçilerin talepleri kabul edilmişti. Taleplerinden neredeyse en önemlilerinden biri olan Türk Metal’in fabrikalardan çıkarılacağı maddesi nedeniyle arayış içinde olan sermaye şimdi de işçileri Hak- iş’e bağlı Çelik-İş’e üye yapılmaya çalışıyor.

Türk Metal’den farkı olmayan Çelik-İş’in fabrikalarda yaptığı toplu sözleşmeler, bugüne kadar yaptığı işçi düşmanı, patron yanlısı tavırları örgütlendiği fabrikalarda işçilere olumsuz olarak geri döndü.  Son olarak gelen bilgilere göre Çelik-İş, metal direnişinde görüşmeye gelen işçilere destek olmak için Türk Metal’i sıfırlayın gelin diyerek geri gönderdi. Türk Metal ile olan rekabeti kullanan Çelik-İş, Ekonomik ve Sosyal Konsey üyeliği aracılığıyla %1 barajını fabrikalarda geçerek sözleşme imzalayabileceğini bu nedenle de işçilerden Türk Metal’i göndermelerini ve kendilerine yer açmasını istedi.

2002 yılında ismi Özçelik-İş’ten Çelik-İş olarak değişen Hak- İş’e bağlı sendikanın bugüne kadar işçi direnişine ve kazanımına dair herhangi bir hamlesi bulunmuyor. Son olarak Hatay İskenderun’da İSDEMİR Fabrikası’nda işçiler Çelik – İş tabelasını indirdi. 2002 yılında özelleşen fabrikada sendika 11 aylık sözleşmeleri iptal ederek yeni bir sözleşme imzaladı ve işçilerin ücretlerinde düşmelerin önünü açtı.

Çelik-İş İSDEMİR’de ücretlerde zam yerine indirime gitti, 800 işçiyi kapı önüne koydu

Çelik-İş İSDEMİR’de ikinci darbesini 2009 yılında kriz bahanesiyle gerçekleştirdi. Kriz gerekçesiyle işçilerin maaşları 16 ay boyunca %35’lik bir düşüş yaşadı. Ayrıca artan vergi oranlarının karşılanmasını da işçilerin üzerine yıkan Hak-İş’e bağlı Çelik-İş işçilerin kazancından çok patronun kazancını önemsedi. Aynı uygulamayı ERDEMİR’de Türk Metal’de uygulamaya koyarak Çelik-İş ile olan benzerliğini ortaya koydu.

2013 yılına kadar hiçbir iyileştirme almayan işçiler sendikayı silme iddiasına kalkışınca sendika İSDEMİR’de greve çıkma kararı almak zorunda bırakıldı. İşçilere %6.30 oranında zam, işyeri temsilcilik odalarının saha dışına çıkarılması, 4 yıl olan aday işçilik süresinin 10 yıla uzatılması ve sendikalı postabaşlarının yerine formenliğin getirilmesi gibi uygulamalar işçilerin 22 gün süren direnişini ortaya çıkardı. 22. gün fabrikada direniş hükümet aracılığıyla, işçilere danışılmadan bitirilmiş ve toplu sözleşme imzalandı. Toplu sözleşme masasına oturan Çelik-İş sadece %14’lük bir zamla masadan ayrılabildi. Ayrıca grev sonunda kimsenin işten çıkarılmayacağının teminatını AKP hükümetinden aldıklarını belirten Çelik-İş Başkanı’nın sözleri işten çıkarılan 800 işçi ile yalanlanmış oldu.

FENİŞ’te direnişteki işçilere direnişi bitirme çağrısı Çelik-İş’ten

2013 yılında FENİŞ Alüminyum Fabrikasının iflas etmesiyle kıdem ve ihbar tazminatlarını alamayan işçilerin başladığı direnişe Çelik-İş sendikası sahip çıkmayarak sarı sendikacılığını bir kez daha gösterdi. İşçilerin direnişini bitirmemesi durumunda desteğini çekeceği yönünde açıklama yapan Çelik-İş’in Ankara’daki Genel Merkezi önüne giden işçiler burada 6 gün boyunca oturma eylemi yaptılar.

Sarı sendikalar ikiye ayrılır: Hükümet yanlısı olan, sermaye yanlısı olan

Konuya dair görüştüğümüz Uludağ Üniversitesi Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Anabilim Dalı Araştırma Görevlisi Hüseyin Sevgi, “Biz sarı sendikaları da ikiye ayırıyoruz: Hükümet yanlısı sendikalar ve sermaye yanlısı sendikalar olmak üzere. Türk Metal sermaye yanlısı olarak karşımıza çıkarken Hak-İş’e bağlı Çelik-İş ise AKP’nin kurduğu hükümet yanlısı sendikadır.” dedi. Türk Metal’den ayrılarak direnen metal işçilerinin Çelik-İş’e geçiş yapmasının hiçbir kazanım sağlamayacağını söyleyen Sevgi, yeni sendika kurmanın da çok büyük bir çözüm getirmeyeceğini belirtti.

Hüseyin Sevgi, ” AKP’ye doğrudan bağlı olan Çelik-İş’in tarihinde grev, iş bırakmaya rastlayamazsınız. Türk Metal yalandan bile olsa direnişler de bulunmuştur, Çelik-İş onu bile yapamayacak bir sendikadır. ” şeklinde açıklamada bulunarak sendikanın bugüne kadar hiçbir şekilde başarılı bir toplu sözleşmesinin bulunmadığını söyledi. Bu kadar mücadeleden sonra Çelik-İş’e geçmenin hiç mücadele etmemiş olmak olduğunu, bu hamleyle mücadelenin yabana atılacağını belirtti.