Metal patronları direnişi yasadışı ilan etti

Bursa’da Renault, Tofaş, Coşkunöz ve diğer metal sektöründeki fabrikalarda başlatılan eylemliliklere dair Metal Sanayicileri Sendikası’ndan açıklama geldi.

MESS Renault’taki eylemliliğe dair internet sitesinden yayınladığı açıklamada eylemliliğin yasadışı boyutlara ulaştığını ilan ederek, işçilerin taleplerinin haksız olduğunu belirtti.

MESS’in sitesinde yayınladığı açıklamanın tamamı:

“Son günlerde özellikle Bursa’da kurulu üye işletmelerimizde yaşanan gelişmeler MESS Yönetim Kurulu ve Üyeleri tarafından dikkatle ve hassasiyetle takip edilmektedir. 15 Mayıs 2015 tarihinden itibaren üyelerimiz OYAK RENAULT OTOMOBİL FAB. A.Ş. ve TOFAŞ TÜRK OTOMOBİL FAB. A.Ş. işyerlerinde başlatılan işyerini terk etmeme ve topluca iş bırakma şeklindeki eylemlerle birlikte olaylar maalesef yasadışı bir boyuta ulaşmıştır.

Üye işletmelerimizi kapsayan 2014-2017 dönemi MESS gruP toplu iş sözleşmeleri birkaç ay gibi kısa bir süre önce 3 yıl için imza altına alınmıştır. Bu tür eylemler yoluyla 3 yıllık süre için bağlayıcılığı olan Grup TİS şartlarına yönelik haksız taleplerde bulunulması yasadışıdır.

İmzalanan grup toplu iş sözleşmelerinde herhangi bir değişiklik yapılamayacağı hususu MESS Genel Kurulu tarafından da teyit edilmiştir.

Üyelerimize ait işyerlerindeki yasadışı eylemin bir an önce sona erdirilerek, çalışma barışının en kısa sürede tesis edilmesi her şeyin ötesinde ülkemizin menfaati için gerekmektedir. Bu itibarla tüm çalışanlarımızı sağduyu ile hareket etmeye, işlerine sahip çıkmaya, işyerlerine ve milli ekonomiye zarar veren yasadışı eylemlere derhal son vermeye davet ediyoruz.”