Metal işçileri Mudanya AKP önüne yürüdü – Foto Haber

AKP iktidarının metal işçilerinin grevini yasaklamasının üzerinden 4 gün geçti. Birleşik Metal İşçileri Sendikası Genel Merkezi’nin aldığı kararla tüm Türkiye’deki metal işçileri AKP il ve ilçe binaları önüne yürüyüşler düzenlendi. Dün (3 Şubat) Mudanya PRYSMİAN fabrikası işçileri, emek ve demokrasi savunucuları AKP Mudanya İlçe binası önüne yürüyüş düzenledi.

16.00’de PRYSMİAN fabrikası önünde toplanan DİSK’liler ve emek savunucuları sloganlar eşliğinde Mudanya merkeze yürüdüler. AKP İl binası önünde açıklama yapan DİSK Bölge Temsilcisi Ayhan Ekinci, ‘ Metal işçileri, insanca yaşamak ve insanca çalışmak için grev kararı aldılar.

“Grevleri yasaklayan hükümet, işçileri insan yerine koymamıştır. Metal işçileri, sermayenin sömürüsünü sınırlamak için greve çıktılar. Grevleri yasaklayan hükümet sermayenin sömürüsünden yana olduğunu göstermiştir. Metal işçileri çocukları yani gelecekleri için greve çıktılar. Grevleri yasaklayan hükümet çocuklarımızın daha iyi yaşamasına karşı olduğunu ortaya koymuştur. Metal işçileri, MESS ve sarı sendikanın metal işçilerinin haklarını ortadan kaldıran dayatmacı toplu sözleşme teklifine karşı greve çıktılar. Grevleri yasaklayan hükümet, işbirlikçi dayatmacı sözleşme düzeninin koruyucusu olduğu ortaya koymaktadır. Metal işçileri, sermaye örgütünü çökertmek için greve çıktılar. MESS’ten istifalar başlamıştı! Grevleri yasaklayan hükümet, sermaye örgütüne destek vermiştir. Siyah ve beyaz! İşçiler ve sermaye! Ya birinden ya diğerinden yanasındır! Ortası yok!’ diye konuştu. Mücadelenin sokaklara, AKP binalarının önlerine taşındığını, hükümet kurumlarının önüne de taşınacağını belirtti, ‘Metal işçilerinden ve onların öfkesinden kurtulamazsınız, Bir kez daha uyarıyoruz, işverenleri, MESS’i, hükümeti, yargıyı!” diyen işçiler eylemlerini sonlandırdı.