Metal işçileri fabrikalar arası kurulu ilk kararlarını aldı

Bursa’da metal işçilerinin sürdürdüğü mücadele de fabrikalar arasında oluşturulan kurul toplandı. Renault, Coşkunöz, Valeo, Delphi gibi fabrikalar arası kurul metal işçileri olarak önemli kararlar aldı.

Alınan kararlar şöyle:

  1. Tüm fabrikalarda istifa süreci en geç Cuma gününe kadar tamamlanacak.
  2.  Fabrikalarda kurul ve komite oluşturulması süreci hızlandırılacak. Hiçbir bölüm ve birimin bu kurulların dışında kalmaması için çaba harcanacak.
  3. Fabrikalar Arası Kurul hem diğer fabrikalardan temsilcilerin katılımıyla güçlendirilecek hem de daha organize bir çalışma düzenine oturması sağlanacak.
  4. 17 Mayıs Pazar günü metal işçisi ikinci kez Kent Meydanı’nda buluşacak. Metal işçisi Türk Metal’den kurtuluşunu kutlayacak, aynı zamanda 21 Mayıs öncesi birliğini ve gücünü gösterecek.
  5. Renault’ta yönetimin işçiden istediği sürenin dolacağı 21 Mayıs tarihinde, bu süre içerisinde adım atılmaması halinde tok bir tutum alınacak. Renault işçisinin kararına bağlı olarak her fabrika, kendi özel koşullarını dikkate alarak dayanışma eylemlerine başlayacak.
  6. Renault ve diğer fabrika yönetimlerinin, ücretlerde iyileştirme yapmakla beraber, bunu TM’ye geri dönme şartına bağlaması biçimindeki olası dayatmaları kabul edilmemelidir. Metal işçisi bir daha on yıllar boyunca üç kuruşluk sözleşmelere mahkum olmak istemiyorsa, ne olursa olsun TM’ye geri dönmemelidir. Dahası bu mücadele artık 5 Mayıs’tan sonra bir onur mücadelesi haline gelmiştir.
  7.  İstifaların ardından metal işçisi kendi yolunu çizecek. Kurulda yapılan tartışmaların sonucunda bu yeni yolun mevcut sendikaların dışında, “YENİ BİR SENDİKA” olması gerektiği vurgulandı. Tümüyle bu hareketin içerisinden çıkacak olan ve sadece işçilerin yönetiminde olacağı bu sendikanın kuruluşu için hazırlıklara başlanacak.

RENAULT, COŞKUNÖZ, DELPHİ, VALEO, SKT, BORUSAN, TBVC BELTAN
FABRİKALAR ARASI KURUL

Kaynak: Metal İşçileri Birliği – MİB