MESS: “Eylemler katlanılamaz boyuta ulaştı”

Metal işçilerinin direnişi 4. gününü tamamlarken işçilerin mücadelesinden rahatsız olan MESS’ten açıklama geldi. MESS işçilerin eylemliliklerinin katlanılamaz boyuta ulaştığını belirterek eylemlerin sona ermesini istedi.

Renault’ta başlayan ve Tofaş, Coşkunöz, Mako fabrikalarına sıçrayan binlerce işçinin fabrika içinde fabrika dışında sürdürdüğü mücadeleye müdahaleler olumlu olmaktan uzaklığını koruyor. Çalışma Bakanlığı’nın, Vali’nin araya girerek tehditvari söylemlerle çözmeye çalıştığı direnişe, Türk Metal Başkanı’ndan “Burnunuz bile kanamadan çözelim” yönünde açıklamalar geldi.

Tüm bu Bakanlık, Valilik, MESS ve Türk Metal arasında işçileri yıldırma çalışmalarına son olarak Metal Sanayicileri Sendikası’ndan eylemi bitirin çağrısı geldi. MESS’in internet sitesinde yayınladığı açıklamada işçilerin haksız taleplerde bulunduğu iddia edilirken, işletmelere pazar kaybı olarak dönen bu eylemlerin istihdama da zarar vereceği belirtildi. Yayınlanan açıklama:

“Bursa’da Kurulu bulunan Sendikamıza üye bazı otomotiv ana ve yan sanayi işyerlerinde başlatılan işyerini terk etmeme ve topluca iş bırakma şeklindeki yasadışı eylemler malesef katlanılamaz boyutlara ulaşmıştır.

Üye işletmelerimizi kapsayan 2014 – 2017 dönemi MESS Grup Toplu İş Sözleşmeleri, birkaç ay gibi kısa bir süre önce 3 yıl için imza altına alınmıştır. Bu tür eylemler yoluyla 3 yıllık süre için bağlayıcılığı olan Grup Toplu İş Sözleşmesi şartlarına yönelik haksız taleplerde bulunulmaması gerekir.

Yapılmakta olan eylem ile Türk otomotiv endüstrisinin uluslararası piyasalardaki itibarına ve rekabet gücüne zarar verilmekte olup, ülke ihracatı ve ekonomisi olumsuz yönde etkilenmektedir. Bu durumun devamı halinde karşılaşılacak sipariş iptalleri ve pazar kaybı işletmelere olduğu kadar istihdama da zarar verecektir. Ayrıca bu süreçte yaşananların işletmelerde derin yaralar açmasından endişe etmekteyiz.

Üyelerimize ait işyerlerindeki yasadışı eylemlerin bir an önce sona erdirilmesi, çalışma barışının en kısa sürede tesis edilmesi ve üretime başlanması her şeyin ötesinde ülkemizin menfaati gereğidir. Bu itibarla tüm çalışanlarımızı sağduyu ile hareket etmeye, işlerine sahip çıkmaya, işyerlerine ve ülke ekonomisine zarar veren yasadışı eylemlere derhal son vermeye davet ettiğimizi kamuoyuna duyururuz.”