Medyadaki dönüşüm Bursa’da tartışıldı

Uluslararası İşçi Filmleri Festivali kapsamında basının yaşadığı sansür, tutuklama terörü ve tüm engellemeler ‘Medyadaki Dönüşüm ve Halkın Haber Alma Hakkı’ panelinde Bursalılarla tartışıldı. Bursa Akademik Odalar Birliği’nde düzenlenen panele Bursalıların ilgisi yoğundu. 

Festival kapsamında düzenlenen panellerin ikincisi bu akşam(26 Aralık) Prof. Dr. Kayıhan Pala’nın moderatörlüğünde, Evrensel Gazetesi’nden Meltem Akyol’un ve DİSK Basın-İş Genel Başkanı Faruk Eren’in katılımıyla gerçekleşti. Meltem Akyol panelde basın emekçileri olarak yaşadıkları engellemeleri, tutuklamaları, kapatılan basın kuruluşlarını ele aldı. Bu süreçte tüm sansür ve engellemelere rağmen kaybedenin basın emekçileri olmayacağını belirten Akyol, meslektaşlarıyla birlikte her ne olursa olsun yazmaya devam edeceklerini ifade etti.

Faruk Eren ise sendikal örgütlenmenin bu süreçte basın özgürlüğü ve haber alma hakkı için en temel dayanışma kaynağı olduğunu belirtti. Basın emekçilerinin basın özgürlüğü için, halkın da haber alma hakkı için mücadele vermesi gerektiğini ifade etti.

Panel dinleyicilerin sorularıyla devam etti. Panelin sonunda Prof. Dr. Kayıhan Pala’ya Bursa Tabip Odası Başkanı Dr. Güzide Elitez plaketini takdim etti. Meltem Akyol’a ihraç edilen kamu emekçisi Serbülent Ünsal plaketini verirken, Faruk Eren’e ise Çağdaş Gazeteciler Derneği Bursa Şube Yönetici Rabia Deniz takdim etti.

BursaMuhalif.com