Makine Mühendisleri Odası’ndan ‘Karanlığa Karşı Daha Fazla Sanat’ sergisi

Bursa Makine Mühendisleri Odası 1 Eylül Dünya Barış Günü dolayısıyla ‘Karanlığa Karşı Daha Fazla Sanat’ sergisi açtı.

59555

Bursa Makine Mühendisleri Odası 1 Eylül Dünya Barış Günü dolayısıyla “Karanlığa Karşı Daha Fazla Sanat” sergisi açtı. Makine Mühendisleri Odası “Ana Sanat Grubunun” hazırladığı “Barış” temalı sergide 24 eser sergilendi. 6 aylık bir çalışma sonuncunda ortaya çıkan eserlerin mimarları kadınlar.

Nilüfer Ana Sanat Grubu tarafından hazırlanan resim sergisinin, “Barışa bir ses vermek” amacı ile oluşturulduğu söylendi. Grubun tamamının kadınlardan oluşması nedeniyle de bir anlamda “Kadın bakış açısı ile barışı da ifade etmek istediklerini söyleyen Nilüfer Ana Sanat Grubu; “Barışın kadın eliyle geleceğine inanarak, ülke ve dünyadaki tüm olumsuzluklara rağmen umutla barış demeye devam ediyoruz, edeceğiz” dedi.

Barış istiyoruz

Sergide yapılan açıklamada; “Katliamlar ülkesi haline getirilen ülkemizde her gün bir başka acıyı yaşıyor, her gün savaş nutukları dinliyor, izliyoruz. İç ve dış politika, terör-şiddet-savaş eksenli olarak yürütülüyor. Yıllardır Suriye’ye yönelik emperyalist müdahalenin yanında yer alıp bu ülkenin yıkımında rol üstlenenler, şimdi de IŞİD ve YPG/PYD’ye müdahale gerekçesiyle Suriye’ye yeni bir müdahalede bulunuyorlar. ‘Suriye’nin toprak bütünlüğü’nden söz edenler, bu ülkenin topraklarına giriyorlar. Kısaca, halkımız ve bölge halkları her gün şiddet ve savaş ortamını soluyor. Oysa gereksinimimiz, barış, kardeşlik, refah ve mutluluktur” denildi.

Açıklamanın devamında ise “1 Eylül Dünya Barış Günü dolayısıyla ve Türkiye’nin gereksinimi açısından söylenmesi gereken, ‘Savaşa Hayır, Barış Hemen Şimdi’ ve ‘Ülkede, Bölgede, Dünyada Barış’ olmalıdır. ‘Evlatlarımızı feda etmeye hazırız’ sözlerini tekrar duymak ve acılara alışmayı istemiyoruz. Odamız, TMMOB çatısı altında, emperyalizme, faşizme, gericiliğe, halkların birbirine kırdırılmasına karşı çıkmaya; eşit, özgür, laik, demokratik ve bir arada yaşamın hâkim kılınacağı demokratik bir Türkiye mücadelesine devam edecek; savaş tamtamlarına karşı barışın yanında yer alacaktır. Barış içinde bir dünya ve Türkiye mümkündür. Emekten, halktan, adaletten yana herkesi eşit, özgür, bağımsız, laik, demokratik ve barış içinde bir Türkiye, bölge ve dünya için birleşik mücadeleye çağırıyoruz” denildi.

Kaynak: Evrensel