Mahkemeden ayrımcı karar: LGBTİ’lere ‘sapkın’ demek ifade özgürlüğü

Nilüfer Belediyesi ile Özgür Renkler’in Bursa’da düzenlediği 1 Aralık Dünya AIDS Günü etkinliğini, ‘Gafletin böylesi’ başlığı ve LGBTİ’lerden ‘sapkınlar’ diye bahsederek duyuran Milli Gazate’nin haberine açılan davada, mahkeme ayrımcılık içerikli sözler için ‘ifade özgürlüğü’ dedi.

Milli Gazete 3 Aralık tarihli sayısında Bursa Nilüfer Belediyesi ve Özgür Renkler’in 1 Aralık Dünya AIDS Günü etkinliğini “Gafletin böylesi” başlığı ve LGBTİ’lerden “sapkınlar” diye bahsederek haberleştirmesinin ardından Nilüfer Belediyesi, haber içeriğinin kaldırılması için dava açmıştı.

Bursa 2. Sulh Ceza Hâkimliği’nde açılan davada mahkeme, haberin içeriği itibariyle de toplumun bilgi sahibi olması açısından “kamu yararı” bulunmaktadır” ifadeleri ile Milli gazetenin haberini ‘haklı’ buldu.

Milli Gazete mahkemenin verdiği kararı ise şöyle duyurdu: ‘‘Bursa Nilüfer Belediyesi’nin AIDS gününde sapkınlık derneğinin üyelerini konuşturmasını gazetemiz “Gafletin Böylesi” başlığıyla yeralmıştı. Nilüfer Belediyesi, haberimizin ardından düzeltme metni göndermiş ve metinde haberimiz doğrulanmıştı. Belediye, düzeltme metnini çarpıttığımız iddiasıyla, düzeltme metnini ve haberi mahkemeye taşıdı. Bursa 2. Sulh Ceza Hâkimliği’ne açılan davada mahkeme, hem Millî Gazete’yi haklı buldu hem de toplumsal hassasiyetleri dikkate alıp tarihi bir karar verdi.’’

milli-gazete

Milli Gazete’de yer alan haber görseli

Mahkemenin ifade özgürlüğü tanımı: Homofobi

Bursa 2. Sulh Ceza Hâkimliği’nde açılan davanın mahkeme kararında, “Panelin düzenlendiği ve haber konu edildiği tarihler dikkate alındığında, haberin ‘güncel’ ve ‘gerçek’ olduğu muhakkaktır. Haberin içeriği itibariyle de toplumun bilgi sahibi olması açısından ‘kamu yararı’ bulunmaktadır” ifadeleri yer aldı.

Düzeltme metniyle ilgili kararda ise yazının bütünü incelendiğinde, yazıdaki konu ile ifade arasında düşünsel bağlılık unsuru da bulunduğunu belirten mahkeme, “İfade özgürlüğü sadece genel kabul gören zararsız ve önemsiz sayılan düşünceler yönünden değil, aynı zamanda halkın bir kısmı tarafından benimsenmeyen, kuraldışı, rahatsız edici, endişe verici, sarsıcı düşünceler için de geçerlidir” şeklindeki açıklaması ile talebin reddine karar verdi.

Karar metnin tamamı ise şöyle:

“Somut olayda, Milli Gazete’nin 03.12.2015 tarihli nüshasının 1. sayfasında “Gafletin Böylesi” başlığıyla verilen ve 12. sayfasında devamı yer alan yazının bütünü incelendiğinde, Nilüfer Belediyesi tarafından 1 Aralık Dünya AIDS günü için düzenlenen ve LGBTİ oluşumunun da katıldığı panelin haber konusu edildiği anlaşılmaktadır. Panelin düzenlendiği ve haber konu edildiği tarihler dikkate alındığında, haberin “güncel” ve “gerçek” olduğu muhakkaktır. Haberin içeriği itibariyle de toplumun bilgi sahibi olması açısından “kamu yararı” bulunmaktadır”

Cevap ve düzeltme talebine konu edilen maktadır. Yine yukarıda açıklandığı üzere, ifade özgürlüğü sadece genel kabul gören zararsız ve önemsiz sayılan düşünceler yönünden değil, aynı zamanda halkın bir kısmı tarafından benimsenmeyen, kuraldışı, rahatsız edici, endişe verici, sarsıcı düşünceler için de geçerlidir. Bu bakımdan cevap ve düzeltme talebinde yazının bütünü dikkate alındığında, ifade özgürlüğü kapsamında değerlendirme ve görüş açıklandığı sonucuna varılarak talepte reddine karar karar verildi”

Sendika.Org