Mahkeme bilirkişileri görmezden geldi

Bursa’da mahkeme kendi atadığı bilirkişilerin raporunu ciddiye almadı. Bursa 1. İdare Mahkemesi, Kirazlıyayla’da kurulmak istenen flotasyon ve atık tesisinin bölgeye vereceği zararlar bilirkişi raporların tespit edilmesine rağmen yürütmeyi durdurma talebini reddetti.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Bursa’nın Yenişehir ilçesi Kirazlıyayla köyünde Meyra Madencilik tarafından yapımına başlanan flotasyon ve atık tesisi için çevresel etki değerlendirme (ÇED) olumlu kararı verildi. Karara itiraz eden bölge halkı, yürütmeyi durdurma ve projenin iptali için bakanlığa dava açtı. Edirne 1. İdare Mahkemesi açılan dava üzerine bilirkişi heyeti atanmasına karar verdi.

Bölgede incelemeler yapan bilirkişi heyeti, ÇED raporunun teknik anlamda yeterli olmadığını, tesisin yerinin yanlış planlandığını tarımın, hayvancılığın ve halk sağlığının olumsuz etkileneceğini hazırladığı raporda belirtmesine rağmen mahkeme, yürütmeyi durdurma talebini reddetti.

Ayrıca şirketin proje alanındaki ağaçları kesmek için aldığı orman izinlerine Bursa Barosu itiraz etmiş, Bursa 3. İdare Mahkemesi yürütmeyi durdurma kararı vermişti.

Ne olmuştu?

Yıllardır bölgede çinko-bakır madeni işleten Meyra Madencilik’in flotasyon (cevher zenginleştirme) ve atık tesisi yapmak istemesi üzerine bölge halkının direnişi sürüyor. Jandarmanın tüm engellemelerine rağmen bir çok eylem ve etkinlik yapan köylüler bir çok kez darp edilirken direnişte hep önde yürüyen kadınlar 2 defa gözaltına alındı. Ayrıca köylülerin kullandığı gölet, şirket tarafından kurutuldu.

Kaynak: BirGün/ Gökay BAŞCAN