Kültürpark talana açılıyor

Bursa’da şehrin merkezindeki Kültürpark Büyükşehir’in rant sevdası kurbanı olmak için projelendiriliyor. 

Bursa’nın terihi bölgelerinden olan Kültürpark ve çevresinde bulunan bölge termal park olarak yeniden yapılandırılmaya hazırlanıyor. Bugün Ahmet Emin Yılmaz’ın köşe yazısında paylaştığı Altpe’nin yeni misyon yüklediği alanda büyük yatırımların yapılarak bölgenin tahrip edileceği ortaya çıkıyor. Recep Altepe’nin daha bir kaç yıl önceden söylediği jeotermal enerjinin değerledirilmesi için adım atılmaya başlanıyor. 

Bölgede bulunan Atatürk Stadyumu, Atatürk Anadolu Lisesi, Kültürpark’ı kapsayan bölge hem tarihi bir değer taşımakta hem de şehrin merkezinde son kalan ormanlık alana sahip. Bu alanı ekrar yapılandırmaya hazırlık yapan Bursa Büyükşehir Belediyesi, teleferik gibi bölgeyi turizme açmak için rant hırsını sürdürmeye devam ediyor. Stadyumu taşıyarak bölgedeki değişikliklere giden yolunda engel bırakmak istemeyen Büyükşehir, şimdi termal park adı altında yüzme havuzları, oteller, alış veriş merkezleri ile şehrin merkezini halkın kullanımından çıkarıp yatırımcılara açıyor. 

Recep Altepe’nin Stadyum bölgesine dair açıklaması: 

Bölgeyi komple termal merkezi olarak planlıyoruz. Kadınlar ve erkekler için ayrı havuzları olan, 24 saat doktor denetimindeki sağlık merkezinin yer aldığı, dinlenme ve tedavi bölümleriyle mükemmel bir yer olacak. Bursa’da havuz yaparken artık üstünün açılır-kapanır olması gerekiyor. Yoksa ondan yararlanamazsınız. Daha önce yüzme havuzlarını böyle yaptık. Şimdi bunun daha ileri teknolojisini uygulayacağız. Dev bir havuzda insanlar termal suya girecekler. Böyle bir tesisi planlarken sosyal donatıları da iyi planlamak gerekiyor. Biz de öyle yaptık. Otelleri, otoparkları, kafeteryaları, restoranları, dinlenme alanlarıyla orası ayrı bir dünya olacak. Hatta kent dışından gelenler için küçük alışveriş üniteleri bile yer alacak.”

Daha önce Bursa Kent Suçları Haritası’nda yer verdiğimiz Stadyum Projesi