Kılıçdaroğlu, Bursa’daki OHAL mağdurları için konuştu

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin grup toplantısında yaptığı konuşmasında Bursa’daki OHAL’in yarattığı mağduriyete değindi. AKP uygulamalarını darbe fırsatçılığı olarak değerlendiren Kılıçdaroğlu, OHAL ile sistemin değiştirilmek istenildiğini söyledi.

kemal-kilicdaroglu-grup-toplantisi

CHP’nin bugün gerçekleşen grup toplantısında açıklamalarda bulunan Kemal Kılıçdaroğlu, “Yenikapı diyorlar, Yenikapı’da imza yok ki, imza burada. Kapı gibi imza. Bu metin hükümet tarafından BM’ye gönderildi. Şimdi rejimi değiştirmek için fırsat kolluyorlar. OHAL’de biz bu düzeni nasıl değiştiririz diyorlar. Hapishanelerde binlerce insan var, eri var, öğrencisi var, doktoru var, savcısı var. Var oğlu var. Yine buradan siyasi partilerimizin genel başkanlarına seslenmek istiyorum; Cumhurbaşkanı seçilen kişi TBMM önünde bir yemin etmiş ve ona sadık kalacağına dair namus ve şerefi üzerine yemin etmiştir. Efendim fiili durum var, yasal hale getirelim diyorlar. Neden yasal hale getiriyoruz? Neden yasalara uymuyorsun diye hatırlatma ihtiyacı duymuyoruz. Bir kişinin arzusunu yerine getireceksek imzaladığımız o metin ne oluyor? O metne sadık kalmak namuslu olmanın, ahlaklı olmanın birinci şartı değil midir?” şeklinde konuştu.

“Bütün mağdurlara sahip çıkmak insani görevimiz”

Bursa’da yaşanan mağduriyetlere değinen ve örnek veren Kılıçdaroğlu, “Sık sık darbe sonrası mağdurlardan söz ediyorum. Diyorlar ki, “Nereden çıkıyor bu mağdur edebiyatı. Mağdur varsa millet” diyorlar. Ben de milletten söz ediyorum zaten. Bütün mağdurlara sahip çıkacağım. Örnek vereceğim. Öğretmeni öğretmenlikten atıyorsunuz. Lojmanından da atıyorsunuz. Sonra ne yapıyor? Bu öğretmen çoluk çocuğunun geçimini sağlamak için Bursa’nın Kestel pazarında sivri biber satıyor. Belediye zabıtaları geliyor, “Sen biber satamazsın, FETÖ’cüsün” diyorlar. Bir kişi suç işledi diye bütün aileyi açlığa mahkum etmek hangi dinde, hangi kitapta var?” dedi.

Kılıçdaroğlu, “Mağduriyet var, darbe fırsatçılığı yapılıyor. Bütün mağdurlara sahip çıkmak insani görevimiz. Ben bunları söyleyince üzülüyorlar. Vay efendim bunları niye söylüyorsunuz. Bir ruh varmış, üç kez vurunca gelecek ruh. Yenikapı’da insanlar mağdur edilecek diye görüş birliği mi sağlandı? Böyle bir şey olamaz.” diyerek mağdur edilen herkesin yanında olacaklarını açıkladı.

BursaMuhalif.com