Kestel Erdoğan-Turan Köyleri futbol maçında ‘Atık depolarını istemiyoruz’ pankartı

Bursa’nın Kestel İlçesi Erdoğan Köyü ve Turan Köyü arasında yapılması planlanan atık depolama tersine karşı Kestel belediye’sinin düzenlemiş olduğu köyler arası futbol turnuvasında Erdoğan Spor-Turan Köy Spor karşılaşmasına futbolcular ” İnsan sağlığına ve Çevreye zararlı olan tehlikeli atık depolama merkezini istemiyoruz” yazılı pankartla çıkarak köylerinde yapılması planlanan bu tesisi protesto ettiler.

Söz konusu bu tesisi yapmak isteyen şirket yöneticileri Çevre ve Şehircilik bakanlığına başvurup ÇED gereksiz raporunu almış görünmektedir. Köylülerin de mücadelesiyle Kestel Halkı Çevre İnisiyatifi bileşenleriyle birlikte bu dosyaya ulaşılamamakta ve böyle bir dosyanın olduğu da görünmemektedir.

Kestel Halkı Çevre İnisiyatifi tesisi yapmak isteyen firma hakkında, kurulması planlanan tesisin ayrıntıları hakkında rapor hazırlanacağı ve konuyla ilgili Bursa Barosu, Kimya Mühendisleri Odası, Ziraat Mühendisleri Odası, Doğader gibi demokratik kitle örgütleriyle görüşmeler sonucunda desteklerini de almışlardır.

Ortak söylem olarak ‘bu gibi tesislerin ve sanayinin yaşam alanımıza yakın yerlerde kurulmasına izin vermeyeceğiz ve istemiyoruz’ denmektedir.