KESK’li Kadınlar Özgecan ve diğer kadınlar için meydanlarda

Özgecan’ın katledilişinin üzerinden günler geçmesine rağmen kadınlar, sokaklarda olmaktan vazgeçmiyor. KESK’li kadınlar dün(18 Şubat) saat 18.30’da Heykel Meydanı’nda Özgecan’ın ve diğer tüm kadın katillerinden hesap sormaya çağırdı.

11003276_645005595603470_2113604238_o

KESK’li Kadınlar, bugün Heykel’de bir araya geldi. Kadın katliamına son vermek için bütün kadınları mücadele etmeye ve gerekli önlemlerin alınmasını talep eden kadınlar burada bir basın açıklaması gerçekleştirdi. Kadınlar adına açıklamada bulunan Aysun Torun, “Biz kadınlar her gün teker teker öldürülüyoruz. Ölümden kurtulanlarımız tacize, tecavüze, şiddete uğruyor. Her gün 5 kadın erkekler tarafından katlediliyor. 2014 yılında en az 290, son 13 yılda 1300 kız kardeşimiz erkekler tarafından katledildi. Her 5 kadından biri tacize-tecavüze uğruyor. Kadın cinayetlerinde Avrupa birincisi, Dünya üçüncüsüyüz. Kadınların her gün üçer beşer öldürülmesine, tacize, tecavüze ve kadına yönelik her türlü şiddete göz yuman tahammülümüz yok!” dedi.

“Canımızı alanların canını istemiyoruz!”

Torun, her türlü nefret söylemini reddettiklerini belirterek, “Canımızı alanların canını istemiyoruz, acımız üzerinden idam tartışmalarını reddediyoruz. Biz KESK’li kadınlar sadece ‘erkek’ olmadıkları için şiddete maruz kalan, tecavüze uğrayan ve öldürülenlerin sorumlusunun devlet ve onun erkekten yana yargısı ve kurumları olduğunu biliyoruz. Failler en ağır cezaya mahkum edilene kadar her yerde mücadele edecek ve bu davanın takipçisi olacağız.” diyerek sözlerini tamamladı.

8 Mart’ta sokaklardayız

8 Mart günü sokaklarda olacaklarını açıklayan Bursa Kadın Platformu, tüm Bursa’lı kadınları tacize, tecavüze, şiddete karşı alanlarda olmaya çağırdı. 8 Mart Pazar günü saat 13.00’da Altıparmak Stadyum önünden başlayacakları yürüyüşle Heykel’de olacaklarını duyurdu.