KESK üyesi kamu emekçileri bordrolarını yaktı

Kamu emekçileri 2015 yılı maaşlarına yapılacak %3+ %3’lük zam mı maaş bordrolarını yakarak protesto etti.

Bugün Heykel Atatürk Anıtı önünde bir araya gelen KESK’e bağlı kamu emekçileri Toplu Sözleşme sürecinde Memur-Sen’in hükümetle anlaştığı zamma karşı tepkilerini dile getirmek için basın açıklaması düzenledi. Açıklamayı KESK Bursa Şubeler Platformu Dönem Sözcüsü olan Süleyman Ayyıldız okudu. Ayyıldız, “Bilindiği üzere AKP ve yandaş konfederasyonu arasında varılan mutabakat sonucunda 2014-2015 yılları Toplu Sözleşme sürecinde temel talepleri görmezden gelinen kamu emekçilerinin 2014 yılı maaşlarında net 123 TL artış yapılmıştır. Ortalama %3,2-%3,8 arasında artış olarak yansıyan söz konusu tutar; enflasyon farkının yansıtılmaması ve vergi dilimi nedeniyle yılın ilk altı ayında adeta buharlaşmıştır.’ dedi.

2015 yılı bütçesinin daha önceki yıllarda olduğu gibi emekçi halkı yoksullaştıran, sermayeye kaynak aktaran, vergi yükünü emekçi sınıfın omuzlarına yükleyen, kaynakları içeride ve dışarıda savaşa ayıran, asgari ücrete ise sefalet zammını dayatan bir bütçe olduğunu dile getiren Ayılmaz taleplerinin emekten yana olduğunu belirtti. İş cinayetlerinin durdurulması için hükümetin gerekli tedbirlerin alınması gerektiğini belirten Süleyman Ayılmaz, 2015 yılında imzalanacak TİS görüşmelerine kamu emekçilerinin ücret dahil tüm ek ödemelerine %50 zam yapılması olduğunu söyleyerek açıklamasını sonlandırdı.

Açıklama sonrasında kamu emekçileri maaş bordrolarını yakarak tepkilerini dile getirdikten sonra eylemlerini sona erdirdi.