KESK Bursa, “Ortada bir AKP darbesi vardır”

KESK’in, ‘İşimiz Geleceğimiz için Direniyoruz’ diyerek Ankara’da yapacağı yürüyüşün son anda Ankara Valiliği tarafından yasaklanması üzerine, KESK Bursa Şubesi bugün yaptığı basın açıklamasıyla, hiçbir engellemenin meşru mücadelelerini engelleyemeceğini açıkladı.

whatsapp-image-2016-10-15-at-12-15-17

Bugün Ankara’da 3 koldan yürünerek yapılacak olan yürüyüşün yasaklanmasına dair yapılan açıklamada konuşan KESK Bursa Şubeler Platformu adına konuşan Süleyman Ayyılmaz, “Bilindiği üzere Dünya Barış Günü’nde çıkarılan 672 sayılı KHK ile bağlı sendikalarımızın üyesi 600’ü aşkın arkadaşımızın bir kısmı açığa alındı, bir kısmı ihraç edildi. Bir hafta sonra ise, okulların açılmasına on gün kala 9843’ü bağlı sendikamız Eğitim Sen olmak üzere toplam 11 301 eğitim emekçisi açığa alındı.” dedi.

Diyarbakır başta olmak üzere 20’şerli, 30’arlı listeler halinde eğitim emekçilerinin gözaltına alındığını bu saldırıların konfederasyona yönelik örgütlü, tek merkezden koordineli bir şekilde olduğunu belirten Ayyılmaz, darbe fırsatçılığıyla güvencesiz, esnek çalışmanın önünün de tamamen açıldığını ifade etti.

Haklı, meşru, militan mücadele sürecek

Ayyılmaz tüm bu saldırılara karşı Konfederasyonun “İşimize, geleceğimize sahip çıkıyoruz, bu ağır saldırıyı da püskürteceğiz” şiarıyla 12 Ekim’de İstanbul, İzmir ve Diyarbakır’dan yola çıkarak 15 Ekim’de Ankara’da gerçekleştirilecek mitingin öncesinde yapılan Valilik açıklamasıyla engellenmesini, özgürlüklerin kullanımının yasaklanması olarak değerlendirdi.

“Güvenlik gerekçesinin bir inandırıcılığı, karşılığı ve gerçekliği bizi nezdimizde yoktur. Tek gerçeklik ortada bir AKP darbesi vardır ve temel hak ve özgürlüklerin yasaklanmasıdır” diyen Ayyılmaz, bedeli ne olursa olsun, KHK’ların geri çekilmesi, OHAL’in kaldırılması için mücadeleye devam edeceklerini söyledi.

BursaMuhalif.com