Kent Meydanı’nda barış ve demokrasi talepleri yankılandı

AKP iktidarının OHAL ve Kanun Hükmünde Kararnameler ile tüm ülkede giderek arttırdığı baskı rejimine karşı barış ve demokrasi talebiyle Bursalılar kentin merkezinde sokağa çıktı.

15045306_948352925268734_540267278_o

Bursa Demokrasi Güçleri’nin çağrısıyla “Diktaya karşı demokrasi, savaşa karşı barış istiyoruz” şiarıyla buluşan Bursa halkı AKP’nin faşizmine karşı boyun eğmeyeceğini haykırdı.  Yapılan açıklamada konuşan Zafer Algül,  bugün Fettullah Gülen için gereken hukukun yarın Tayyip Erdoğan için de gerekeceğini belirterek, “Hukuksuzluk karşısında bu meydanlardayız. Bu hukuksuzluğun karşısında haykırıyoruz hukuk herkese lazım. Kendimiz için değil, bu topraklarda yaşayan herkes için. Bu faşist diktatörlüğe karşı hukuk diye haykırıyoruz” dedi.

Bu memleketin tarihine faşizme karşı mücadele altın harflerle yazıldı

Konuşmasının devamında Algül, “Bugün meydanı boş buldular ya HDP’ye ayrı saldırıyorlar, CHP’ye ayrı saldırıyorlar, avukatlara ayrı saldırıyorlar, sağlıkçılara ayrı saldırıyorlar. Bu memleket nice diktatörler gördü, nice faşistler gördü. Ancak bu memleketin tarihine faşizme karşı mücadele altın harflerle yazıldı. Bu memleketin ilericileri, bu memleketin sosyalistleri, bu memleketin devrimcileri faşizme karşı mücadeleyi bunca yıl omuz omuza yürüttü, bundan sonra da bu meydanda, bu sokakta, tam burada olduğu gibi faşizme karşı mücadele omuz omuza yürütülmeye devam edecek.” diyerek faşizme karşı mücadelenin yılmadan devam edeceğini belirtti.

Bursa Demokrasi Güçleri adına açıklamada bulunan Muharrem Or Anayasa ve uluslararası sözleşmelerin ayaklar altına alındığını belirterek, HDP’li milletvekillerinin tutuklanmasını, Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi’ne kayyum atanmasını, rektörlük seçimlerinin kaldırılmasını, 25 yıllık Evrensel Kültür Dergisi ile birlikte 10 gazete, 2 haber ajansı ve 3 derginin kapatılmasını ve kamudan ihraçları başkanlığa giden yolda tüm muhalifleri susturmak olarak değerlendirdi.

AKP’nin yargısı yolsuzluk soruşturmasındaki 4 bakan ve Hakan Fidan için neredeydi?

15045366_948352918602068_2076667043_o

Muharrem Or, “Bizler yasalar karşısında herkesin eşit olması gerektiğini, herkesin yargılanabileceğini bir kez daha ifade ediyoruz. Daha önce MİT Başkanı Hakan Fidan, yolsuzluğa bulaşmış 4 bakan ifadeye çağrıldığı zaman yargıya hakaretler yağdırarak ifadeye göndermemek için apar topar yasa çıkaran AKP iktidarının bugün yargının kararına saygı duymalıyız demesi asla inandırıcı değildir” dedi.

Bursa’da da 31 kişinin halen gözaltında tutulduğuna değinen Or, Erdoğan ve AKP’nin OHAL maddelerine sığınarak meclisi de devre dışı bıraktığını ve KHK’ler ile ülkeyi yönettiğini belirtti.

Yayınlanan bildiri nedeniyle başlatılan soruşturma tarihimizde ilk

“Erdoğan’ın CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu ve CHP PM üyeleri hakkında Parti Meclisi tarafından yayınlanan bildiri nedeniyle suç duyurusunda bulunması tarihimizde bir ilk olarak yaşanan bir durumdur. Savcılık tarafından bu başvurunun kabul edilmesi de yargının kimlerin emrinde olduğunun açık ifadesidir. Muhalefet partileri tarafından yapılan açıklamalarda yüzlerce kez göreve çağrıldıkları halde bu açıklamalarla ilgili tek bir işlem yapmayan savcıların CHP Genel Başkanı için hemen soruşturma başlatması baştan ifade ettiğimiz sürecin bir parçasıdır” diyen Muharrem Or, ülkede eşit özgür, güvenli bir yaşama kavuşuncaya kadar mücadele edeceklerini belirterek açıklamasını sonlandırdı.

BursaMuhalif.com