Kayapa halkı Büyükşehir kapısında: “Katı atık yaktırmayız, makamlarını yakarız”

Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin Kayapa’da katı atık yakma tesisi yapmasına karşı bölge halkı dün Büyükşehir Belediyesi önündeydi.

13271660_10153360748847563_963597928_o

Büyükşehir Belediyesi’nin Bursa’da halkın yaşam hakkını hiçe sayarak ortaya attığı son projelerinden biri olan Kayapa Katı Atık Yakma Tesisi’ne karşı Kayapa bölgesi halkı dün belediye meclisinde görüşülecek olan proje öncesinde Büyükşehir önüne geldi.

Nilüfer Kent Konseyi, Kayapa, Güngören, Hasanağa Mahallesi halkı Büyükşehir önünde “Kayapa burada başkan nerede?, “Vicdanın varsa imzayı atma?” sloganlarıyla meclis gündemine alınan katı atık yakma tesisinden vazgeçilmesi için çağrıda bulundu.

13282629_10153360748732563_2011083045_o

Kayapalı kadınlarla görüşmeyen Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe’ye seslenen kadınlar, AKP’nin seçim döneminde evlerini tek tek gezerek oy istediğini ancak kendileri belediyeye geldiğinde içeri alınmadıklarını söylediler.

Meclis toplantısında kendilerine söz verilmesini isteyen kadınlar polis ve güvenlik tarafından içeriye alınmayınca Kayapa kadınları “Bundan sonra hiçbir şekilde kapımız onlara açık değildir” diyerek, Recep Altepe’yi yuhaladılar.

AKP’nin kurucularından Kayapalı Nurettin Yüce: Recep Altepe’yi kınıyorum

20160523aw755985-01-5743166224f77

 

Kayapa’da yapılacak çöp tesisine karşı Belediye Meclisi’nde de protesto vardı. CHP’li ve MHP’li meclis üyeleri Kayapa Katı Atık Yakma Tesisi’ne karşı oylamada red oyu verirken, AKP kurucularından Nurettin Yüce’de Recep Altepe’nin bu tesise onay vermesini eleştirerek, Recep Altepe’yi kınadığını belirtti.

Oylama sonucunda Bursa Büyükşehir Belediye Meclisi, katı atık geri kazanım ve bertaraf tesisine yapılan askı itirazlarıyla ilgili İmar ve Bayındırlık Komisyonu’nun raporunu oy çokluğuyla kabul edildi.

Yaklaşık 3 saate yakın süre boyunca belediyenin bahçesinde bekleyen kadınlar 58. madde olan Kayapa’daki tesisin oylaması tamamlanana kadar kapıda bekledi.

Makam koltuklarını yakarız

Konuya dair açıklamada bulunan DOĞADER Başkanı Murat Demir’de, “Biz Kayapa’da katı atık yakma tesisi istemediğimizi defalarca dile getirdik. Ama bilsinler ki makamlarında oturanlar katı atık yakma tesis o meclisten geçmiştir ancak halkın meclislerinden geçmemiştir. Daha bu mücadele yeni başlıyor. Bizler Kayapa’da katı atık yaktırmayız ama gerekirse o makam koltuklarını yakarız.” diyerek mücadelenin devam edeceğini ve halkın sağlığını tehdit eden bu projeye izin vermeyeceklerini belirtti.

BursaMuhalif.com