Kafkas işçilerinin mücadelesi sürüyor!

Kafkas Pastane, geçtiğimiz haftalarda Tek Gıda İş Sendikası’nın %80’inde örgütlenmesi üzerine arka arkaya 60 işçiyi işten atmıştı. İşten çıkarılan Kafkaş işçileri her gün mücadelelerini büyüterek eylemlerine devam ediyorlar. Heykel’de, Soğukkuyu’da, Alaaddinbey’de eylemler yapan işçiler son olarak bugün (19 Mart) Kent Meydanı Kafkas Pastanesi önünde eylem yaptılar.

Kent Meydanı Kafkas önünde Türk İş adına açıklama yapan TÜMTİS Bursa Şube Başkanı Özdemir Aslan Türkiye Cumhuriyeti’nin Anayasal hukuk devleti olduğunu hatırlatarak, işçilerin çalışma, dinlenme ve sendikaya üye olma haklarının Anayasa tarafından sağlandığını ifade etti. Ancak Anayasal haklarını kullanarak örgütlenen Kafkas işçilerinin, Türkiye’nin her yerinde olduğu gibi işten çıkarmalarla ve baskılarla sindirilmeye çalışıldığını bildiren Aslan, hükümetin ise hiçbir zaman işçilerden yana taraf olmadığını, her zaman sermayedarların savunucusu olduğunu söyledi.

Özdemir Aslan’ın ardından Tek Gıda İş Sendikası Bursa Şube Başkanı Zeki Ertürk yaptığı konuşmada ‘Kafkas patronu şunu anla; sermayeyi baban koymuş olabilir ama Kafkas’ı Kafkas yapan işçinin alın teri, işçinin emeğidir!’ diye konuştu.

Örgütlenmenin suç olmadığını, sendikalı olmanın her işçinin olduğu gibi Kafkas işçisinin de Anayasal hakkı ve özgürlüğü olduğunu sözlerine ekleyen Ertürk, ‘Tekgısa İş ve Kafkas işçisi gücünü birleştirdi. Toplu sözleşme ve sendikal özgürlüklerimizi söke söke alacağız. diyerek konuşmasını bitirdi.