Kadın Platformu, Sevgi Evleri’ndeki çocuk istismarının peşinde

Bursa’da Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’na bağlı Sevgi Evleri’nde çocuklara yönelik cinsel istismar iddialarının sonrasında başlatılan soruşturmaya gizlilik kararı getirilmesine karşı Bursa Kadın Platformu “Çocuk istismarını örtbas edemezsiniz” diyerek sokağa çıktı. 

13287872_10153360354437563_942499401_o

CHP Bursa Milletvekili Erkan Aydın’ın Sevgi Evleri’ndeki çocukların maruz kaldığı cinsel tacizi Meclis gündemine taşımasıyla ortaya çıkan olayın ardından savcılığın dosya hakkında gizlilik kararı vermesi Bursa’da kadınların öfkesini arttırdı. Dün Bursa Kadın Platformu bileşenleri Bursa Adliyesi önünde bir araya gelerek çocuk istismarının üstünü örtmeye çalışan Valilik, Savcılık ve Aile Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın bu kararını tanımadıklarını belirtti.

13271584_10153360354267563_399903817_o

Adliye önünde kadınlar adına konuşan Sahibe Can, “Ensar Vakfındaki çocuk istismarlarının ardından “ bir kereden bir şey olmaz” diyen Sema Ramazanoğlu’nun, Bakanlığı bünyesindeki Sevgi evlerinde gerçekleşen çocuk istismarına dair çıkıp bir açıklama dahi yapmayan bir Bakanın çocuklarımızı koruyabileceğine inanmıyoruz. Dosyaya konulan gizlilik kararı olayın basit münferit bir vaka olarak inceleneceği hatta örtbas edilebileceği endişesini yaratmaktadır. Dava ile ilgili soruşturmanın durumunun kamuoyuna açıklanmasını, sürecin cinsel istismar ve şiddete karşı yıllardır mücadele eden Kadın hareketi ve Eğitimciler ile paylaşılmasını talep ediyoruz.”

“Yaşamak berrak bir gökte çocuklar aşkına savaşmaktır”

Can, AKP’nin Ensar Vakfında yaşanılanlar ile su yüzüne çıkan ve ardı arkası kesilmeyen bu çocuk istismarı 13271845_10153360354162563_1222870926_ovakalarını, inkar, normalleştirme, sıradanlaştırma, tekilleştirme, basit sapkınlığa indirgeme, aklama girişimi ile örtbas etmeye çalıştığını belirterek, halkı her türlü kamusal güvenceden yoksun bırakarak güvencesiz çalışma ilişkileri, cemaat ağları ve gerici değerlerle kuşattığını, kadınlar ve özellikle çocukların, sistematik istismar ve taciz suçunun hedefi haline getirdiğini söyledi. “Bizler; tüm insanlığa miras kalan değerleri, yani insan olmanın gereklerini ve haysiyetini kuşanarak pislik kokuttukları bu ülkeyi baştan başa temizlemeyeceğiz. Çünkü biz öyle biliriz ki yaşamak berrak bir gökte çocuklar aşkına savaşmaktır!” diyen Can açıklamasını burada sonlandırdı.

Bursa’da bu ilk değil, tam üçüncü kez

Açıklamaya katılan Bursa Milletvekillerinden Orhan Sarıbal ise “Bu çocuklar denetimsiz ve sahipsiz ve bu çocuklar üzerinden her türlü istismar, her türlü taciz ne yazık ki sadece bilindiği kadar. Ama bilmediklerimiz, ortaya çıkmayanları heralde herkes fark ediyor, biliyor. Ne yazık ki Bursa’da Sevgi Evleri’nde yaşanan son süreç, 1 değil, 2 değil üçüncü vakadır. Türkiye’de Siirt’te, Bitlis’te, Kahramanmaraş’ta, Nizip’te, Konya’da bunlar sadece bilinenler, ama bilinmeyen, duyulmayan onlarca vakanın olduğunu biz hepimiz biliyoruz. Sistem ne yazık ki insanı yoksullaştıran, zorunlu bu evlere sevk eden bir anlayış üzerine kurulu.” dedi.

Sarıbal Valinin devletleşmiş bir vali olduğunu belirterek, bu sürecin buraya gelmesinde Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Sema Ramazanoğlu’nun, Valinin etkisi olduğunu üzerine basa basa belirterek, bu sürecin takipçisi olacaklarını ifade etti.

BursaMuhalif.com