Kadın katillerine indirim değil ağırlaştırılmış müebbet

1610917_1590471177904054_2650702854442482295_n

Kadın cinayetlerinin, tacizlerin ve tecavüzlerinin her geçen gün arttığı, AKP iktidarı tarafından erkek egemen zihniyetin temsili ve temsilcilerinin aklandığı dönemdi Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu’nun ‘Kadın katillerine indirim değil, ağırlaştırılmış müebbet!’ talepli eylemleri devam ediyor. Bugün Fomara Meydanı’nda yapılan eylemde açıklama yapan Eda Derya Toper, ‘Kadın cinayetlerinin sürmesine de sebebiyet veren esas eğilim, “erkek şiddetini aklamak” eğilimidir. Bunun en kristalize olmuş şekli ise kadın cinayeti davalarında verilen ceza indirimleridir. İndirimlerin devam ediyor oluşu, cinayet işlemeyi aklından geçiren erkeği rahatlatarak, Ayşe Paşalı’nın katilinde olduğu gibi suça yöneltiyor.’ şeklinde konuştu.

Ceza Kanunu’nun kadına yönelik şiddetle ilgili maddelerinin gözden geçirilip güncellenmesinin hukuken zorunlu olduğunu ifade eden Toper, ‘Kadın cinayetlerinde devreye 2 temel mevzuat girer; bunlardan ilki 6284 sayılı Koruma Kanunu, Sözleşme ışığında güncellenmiştir. Ancak ikincisi Ceza Kanunu’na dokunulmamıştır ve bir gün mutlaka yapılması zorunlu olan bu düzenleme daha fazla can kaybı olmadan bir an önce yapılmalıdır.’ dedi.

‘Bugünlerde öldürülen kadın kardeşimiz Özgecan Aslan’ın katillerine ağırlaştırılmış müebbet isteniyor, olması gereken ve tüm toplumun ayağa kalkıp meydanlardan haykırdığı talebi de buydu, tüm kadınların ve toplumun bir talebi daha var tüm kadın katillerine indirim değil ağırlaştırılmış müebbet!

Bizler kadınların yaşam hakkı için meydanlarda, eylemlerimizle tüm kadınlarla buluştuğumuz gibi önerilerimizin yasalaşması için meclisle de görüşmeler yapıyoruz. Meclis Kadına Yönelik Şiddeti araştırma komisyonuna indirimlerin kaldırılmasını ve Ağırlaştırılmış Müebbeti anlatmıştık, üzerine komisyonun çalıştığını biliyoruz ve takipçisiyiz.’

2015 yılının ilk 3 ayında 69 kadın kardeşimiz öldürüldüğü bilgisini veren Toper, hakimler ve savcıların yapması gerekeni şu şekilde ifade etti: ‘Adaletin yerini bulması için, Kadınların hayatta kalması için kadın katillerine indirimleri uygulamamak elinizde, ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası vermek elinizde. Şuan hayatta olan birçok kadının yaşam hakkı elinizde! Kadın Cinayetlerini Durdurmak bizim olduğu kadar, öldürülen kadınların ailelerinin olduğu kadar sizin de elinizde.’