İstifaya hazırlanan metal işçilerine Türk Metal’den saldırı

Bursa’da metal işçilerinin toplu sözleşme sürecinde taleplerinin kabul edilmesi için Türk Metal ve fabrika patronlarına verdiği süre bugün sona erdi. Yaklaşık bir aya yakın bir süredir fabrikalarında eylemlerine devam eden işçiler bugün sarı sendikadan istifa etmeye başladılar.

Renault, Mako, Coşkunöz gibi fabrikalarda çalışan işçilerin, Bosch’ta verilen ücret zammının altında bir zamma zorlanmasına karşı çıkarak başlattığı eylemlilikler bugün sendikadan istifa sürecine kadar geldi. Bir aya yakındır direnen işçiler son olarak Kent Meydanı’nda düzenledikleri büyük eylemde  Türk Metal’e 5 Mayıs’a kadar süre vererek, taleplerinin karşılanmasını istemişlerdi. Taleplerine halen bir yanıt alamayan işçiler bugün sabah saat 9.00’da Organize Sanayi Bölgesi’nde buluşarak Türk Metal’den toplu istifa etmek istediler.

Türk Metal yöneticilerinden işçilere saldırı

E – devlet şifreleriyle postane önünde istifa etmek isteyen işçilere Coşkunöz Fabrikası Türk Metal Baştemsilcisi ve Şube Yöneticisi Yalçın Civan, Tofaş Baştemsilcisi Mesut Dinç gibi sendika yöneticileri ve sendikanın çeteleri saldırdı. İstifa işlemleri için getirilen bilgisayarlara saldıran sendika yöneticileri, e – devlet şifrelerini yırttı, istifa etmek isteyen işçileri yaraladı. İşçilere aranızda bölücüler var diyerek ‘Allah Allah’ sloganları arasında saldıran Türk Metal’in yaraladığı işçiler Çekirge Devlet Hastanesi’ne kaldırıldı. Alana gelen çevik kuvvet ise işçileri ayırmak yerine orada bulunan işçileri dağıtmak üzere saldırıda bulundu.

Emniyet, savcıya haber vermemiş

Yaşanan saldırıda iki Kızılbayrak muhabiri de ağır şekilde yaralandı. Gözünden yaralanan muhabirlerden birinin durumu ciddiyetini koruyor.  Yaşanan olaya dair bilgi veren Çağdaş Hukukçular Derneği Bursa Şube Başkanı Avukat Fazilet Karaözbek, metal işçilerine yönelik saldırıdan Bursa Cumhuriyet Savcılığı’nın bilgisi olmadığını ifade etti. Karaözbek, “Yaralanan iki muhabirin ellerinden kameraları, telefonları sendikacılar tarafından alınırken, polis duruma seyirci kalmıştır. Yaşanan olaya dair emniyet güçleri Bursa Cumhuriyet Başsavcılığı’na bilgilendirmede bulunmamıştır. Bu nedenle de yaralananların ifadeleri alınmamış, kendilerinin saldırganlardan şikayetçi olmaları engellenmiştir.” dedi.

Yaralı halde hastaneden ayrılan muhabirlerin Organize Sanayi Karakolu’na getirilerek burada bir buçuk saat ifadesi alınmadan bekletildiğini belirten Fazilet Karaözbek, Savcılığa geldiklerinde de halen yaralıların ifadesi alınmadığını ve ÇHD olarak yaşananlara dair suç duyurusunda bulunacaklarını söyledi.