İstanbul’da saldırı: 39 kişi hayatını kaybetti

İstanbul Ortaköy’de bulunan Reina gece kulübüne düzenlenen silahlı saldırı sonucunda 39 kişi hayatını kaybetti. 4’ü ağır, 69 kişi de yaralandı.

Gericilerin sürekli hedef olarak gösterdiği yılbaşı kutlamaları yeni yılın ilk saatlerinde kana bulandı. Ortaköy’deki Reina gece kulübüne saat 01.15 sularında  düzenlenen saldırı, Noel Baba kılığında mekana gelen saldırganın kapı önünde bekleyenlere ateş açtıktan sonra içeri girerek, kalaşnikof tüfeği ile kitleyi taramasıyla yaşandı. Görgü tanıklarının ifadesine göre saldırganın yalnız olmadığı, bir kişinin daha silahıyla ateş açtığı iddia edildi.

Saldırı sonrasında bölgeye sevk edilen özel harekat polislerince operasyon düzenlendi. Operasyona dair herhangi bir açıklama yapılmazken, saldırıdan yaklaşık bir saat sonra konuşan İstanbul Valisi Vasip Şahin, 35 kişinin hayatını kaybettiğini, 1’i polis 40 kişinin de yaralandığını açıkladı.

Şahin’in ardından ikinci açıklamada İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’dan geldi. Soylu, saldırıda yaşamını yitirenlerin sayısının 39’a, yaralı sayısının 69’a yükseldiğini söyledi. Yaşamını yitirenlerden 21’inin kimliğinin belirlendiğini, bunların da 16’sının yabancı uyruklu, 5’inin Türk vatandaşı olduğunu belirten Soylu, saldırganı arama çalışmalarının devam ettiğini söyledi.

RTÜK saldırıyla ilgili yayın yasağı getirirken AB Dışişleri ve Güvenlik Politikaları Yüksek Temsilcisi Mogherini, “2017 İstanbul’da bir saldırı ile başladı. Düşüncelerimiz yaşamını yitirenlerle ve sevdikleriyle. Bu trajedileri engellemek için çalışmaya devam ediyoruz” şeklinde Twitter hesabından açıklamada bulundu.

Görgü tanıkları: İki kişiydiler

Hürriyet’in haberine göre, görgü tanıkları saldırganların iki kişi olduğunu söyledi. Olayı yaşayanlardan Sinem Uyanık olaya anına dair yaşadıklarını şu sözlerle anlattı:

“Oradaydık. Eğleniyorduk. Yılbaşı gecesi arkam dönüktü birdenbire insanlar koşuşturmaya başladılar. Sonra eşim bana ‘Sakın korkma’ dedi. Üzerime atladı. İnsanlar üzerimden koştular. Eşim 3 yerinden vuruldu. Üzerimden insanları sıyırıp çıktım. Çok korkunçtu. Birisi tarıyordu. İki kişi silahla ateş ediyordu. Barut kokuyordu içerisi. Sonra bayıldım. Ayıldım. Eşim kanlar içinde. İnsanlar kanlar içindeydi. Sonra ambulans ve polisi aradık. Polisi aradım, ‘Sakın kıpırdamayın yoksa kurban olursunuz’ dedi. Hiç kıpırdamadık. Sonra özel harekat girdi içeriye. Cam kırıkları vardı, insanlar üzerimize basarak geçtiler. Polis geldi yere yatın teslim olun elinizi başınızın üzerine koyun dedi. Özel harekat polisi yavaşça yerden ilerleyin dedi. Üst kata çıktık.”

Kaynak: Sendika.org, BursaMuhalif.com