İşçiler kıdem tazminatı için yürüdü

Bursa’da Türk – İş’e bağlı işçiler 27 Şubat Cuma günü kıdem tazminatlarının kaldırılmasına tepkilerini dile getirmek için meydanlardaydı.

fft261_mf7621745

Fomara Meydanı’ndan başlayarak Kent Meydanı’na kadar işçiler, ellerinde kıdem tazminatı hakkını alamadan ölmüş bir işçinin tabutunu sembolik olarak taşıyarak, yürüdüler. Mitinge 172 gündür direnişi bırakmayan Mepar Nakliyat işçileri de Bakanlığın ve mahkemelerin görevini yapması talebiyle katıldılar.

Kent Meydanı’nda açıklamalarda bulunan Türk – İş Bursa Temsilcisi Sabri Özdemir, İşçinin alın teri olan kıdem tazminatının sık sık gündeme getirildiğini, bunun gündeme getirilmesinin asıl maksadının tazminatlar değil, insanların köle edilmeye çalışılması olduğunu belirtti. Buna karşı çıkmak için Türkiye genelinde yapacağımız eylemlerimizin Bursa etabını düzenlediklerini ifade eden Özdemir, “İşçinin alın teri olan kıdem tazminatını kendi menfaatleri doğrultusunda kullanacaklarını açık bir şekilde ortaya koyamıyorlar. İşçinin 90 milyar TL’ye yakın parasını kendi maksatları için kullanıyorlar. Bu paranın yüzde 30’unu devlet kullanıyor. İşçi ise bunun sadece yüzde 11’ini kullanıyor. Bu, işveren ile ortak çıkarlar doğrultusunda yürütülen bir projedir” şeklinde konuştu.