İşçi kıyımı yapan Şahince’de çevre duyarlılığı yok!

Bursa’da son dönemdeki metal işçileriyle gündeme gelen ve direniş sonrası 15 işçiyi işten çıkaran Şahince Fabrikası’nın çevreye yaydığı kirlilik görüntülendi. Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’nden gelen görevlilerce fabrika hakkında işlem yapıldı.

Metal direnişinin yer aldığı fabrikalardan Şahince Otomotiv Sanayi Fabrikası’nın çevreye yaydığı kimyasallar, yağ kaçakları ve mazot tanklarına dair duyarlı bir yurttaşın yapmış olduğu şikayet dikkate alındı.  Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’ne yapılan şikayet üzerine gelen yetkililer fabrika hakkında işlemde bulundu. Fabrika içerisinde bulunan mazot tanklarının saklama koşullarının uygun olmaması gerekçesiyle tankların yerleri değiştirildi ve fabrika hakkında tutanak tutuldu. 

Kimyasal atıklar doğrudan doğaya bırakılıyor

Dün yapılan işlemin dışında fabrikanın arıtma tesisinde filtre bulunmaması, katoferez kaplama tesisinin kimyasal atıklarının doğrudan kanala boşaltıldığına dair de iddialar şikayette yer alıyor. Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü yetkilileri şikayet dilekçesinde yer alan kimyasal atıkların doğrudan doğaya karıştığı iddiasına dair numune alımları ve işletmenin denetime tabi tutulması için Organize Sanayi Bölgesi Yönetimi’ne bildirimde bulundu.