İşçi Filmleri Festivali Şafak Pavey’in “Geride Kalanlar” filmi ile başlıyor

Onlarca kentte gönüllülerin emeğiyle 11 yıldır ücretsiz olarak yürütülen Uluslararası İşçi Filmleri Festivali bu yılki teması ‘Barbarlığa Karşı Umut Öyküleri’ ile Bursa’da izleyicisiyle buluşmak için gün sayıyor. Bursa Muhalif’in de destekleyicisi olduğu festivalin komitesi düzenlediği basın açıklamasıyla 24-28 Aralık tarihlerinde gerçekleşecek olan festivale dair kamuoyunu bilgilendirdi.

Bursa Akademik Odalar Birliği’nde gerçekleştirilen basın açıklamasında Festival Komitesinde bulunan Nilüfer Kent Konseyi Başkanı Elvan Atay, festivalin her yıl 1 Mayıs’ta İstanbul, Ankara, İzmir ve Diyarbakır’da eş zamanlı başladığını ve yıl boyunca 20’yi aşkın şehirde izleyicileriyle buluştuğunu belirtti.

Atay, 24–28 Aralık tarihlerinde Bursa halkıyla buluşacak olan festivalin açılışının 24 Aralık Cumartesi günü saat 18.00’de Bursa Akademik Odalar Birliği Oditoryumunda Pavey’in 10 Ekim Katliamı’nı konu alan “Geride Kalanlar” filmi ile başlayacağını ifade ederek, tüm Bursa halkını festival etkinliklerine katılmaya davet etti.

Festival programını aktaran Elvan Atay’ın açıklamasının devamı şöyle:

“25 Aralık Pazar gününden itibaren 15 ülkeden 40 film Sanat Mahal, Nilüfer Kent Konseyi, Mudanya Uğur Mumcu Kültür Merkezi, KESK Gösterim Salonu, Nilüfer Dernekler Yerleşkesi, BAOB Yerleşkesi,Bursa Halkevi, Doğader, Panayır Anadolu Kültür Dayanışma Derneği Gösterim Salonu, Kestel Hacı Bektaş-i Veli Kültür Tanıtım ve Sosyal Yardımlaşma Derneği Salonu, Bursa Dersimliler Derneği, Baroevi Gösterim Salonu ve As-Der Gösterim Salonunda izleyicilerle buluşacak.

Festival programı kapsamında gösterimler dışında iki panelle etkinliklerimiz devam edecek.

Basına ve habere erişme hakkına yönelik baskıları konu alan Medyadaki Dönüşüm ve Halkın Haber Alma Hakkı panelimiz Prof.Dr. Kayıhan PALA yürütücülüğünde gazeteciler Erdem GÜL ve Meltem AKYOL ile Basın- İş Sendikası Başkanı Faruk ERENin katılımıyla BAOB Yerleşkesi Ortak Salon’da 27 Aralık 2016 tarihinde, saat 19.00da gerçekleştirilecek.

Diğer panelimiz ise; doğanın ranta açılması ve karsısında gelişen direnişlerin konu edildiği Cerattepe’ den Uludağ’ a Talana Karşı Doğal Olarak Direniş panelimiz Yeşil Artvin Derneği Başkanı Nur Neşe Karahan, Derelerin Kardeşliği Platformundan Taylan Kaya ve Doğader Başkanı Murat Demir katılımıyla AS-DER Salonu’nda 25 Aralık 2016 tarihinde, saat 15.00’te “Gözyaşı Yolu filminin gösteriminin ardından gerçekleştirilecek.

http://www.bursamuhalif.com/isci-filmleri-festivali-safak-paveyin-geride-kalanlar-filmi-ile-basliyor/

BursaMuhalif.com