İkizce Köyü’nde tarım arazisine kurulmak istenen KOTİYAK’a yargıdan onay çıkmadı

Nilüfer’e bağlı İkizce Köyü’nde 220 hektarlık tarım arazine kurulmaya çalışılan sanayi sitesine karşı köylüler ve doğa savunucuları son bir kaç yıldır mücadele ediyor. En son açılan plan değişikliklerine iptal davalarını kazanan köylüler bugün İkizce Köyü Meydanı’nda yaptıkları basın açıklamasıyla bunu duyurdular. 
 Yapılan basın açıklamasını Baro Çevre Komisyonu’ndan Avukat Eralp Atabek okudu. Atabek, “Bugün burada, sizlere bir iyi bir de kötü bhaber vermek için toplanmış bulunuyoruz. Kentimizin doğal alanlarına sermaye tarafından yapılan saldırılar hız kezmeden sürerken; bizler de bu saldırılar karşısında kentimizi, tarım alanlarımızı, meralarımızı, ormanlarımızı korumaya devam ediyoruz, edeceğiz. KOTİYAK tarafından TOKİ eliyle, devletin kamulaştırma yetkisi kullanılarak yürütülmek istenen sanayi alanı projesine ilişkin 1/100 000 ölçekli plan değişikliğini daha önce iptal ettirmiştik. Şimdi ise 1/25000 ölçekli plana açtığımız davada da mahkeme iptal kararı verdi. Tüm planların iptal edilmesiyle, İkizce Köyü’nde yürütülmekte olan bu rant projesi tamamen ortadan kalkmıştır.” dedi. Yetkilileri mahkeme kararlarına uymaya çağıran Atabek, kötü haber olarakta Batı Organize Sanayi Bölgesi’nin kurulmaya çalışıldığını ve İkizcegibi onlarca köyü kapsayacağını belirtti. Yapılmak istenen sanayi bölgesinin bugün iptal edilmesine sevindikleri 220 hektarlık alanın tam 5 katı büyüklüğündeki bir alan olduğunu ve mücadeleden vazgeçmeyeceklerini dile getiren Eralp Atabek’in sonrasında Muhtar Mümin Ereselli
söz aldı.
“KOTİYAK’ın karara uymasını istiyoruz!”
Ereselli, “Köylüm ve ben kendi şahsım adına bu karardan büyük sevinç duyuyoruz. KOTİYAK’ın arazimizden uzak durmasını, karara saygu duymalarını istiyoruz. Ne köyümüzde ne de çevre köylerde arazilerimizi elimizden almalarına izin vermeyeceğiz.” diyerek sözlerini sonlandırdı.