İhsaniye Parkı için Bozbey’le görüşüldü, Başkan Parkı yıkmakta kararlı!

Nilüfer Belediyesi’nen İhsaniye Parkı’nı yıkarak üzerinden yol geçirmek istemesiyle başlayan direniş yerel İdare Mahkemesi’nin ‘Yürütmeyi Durdurma’ kararı vermesi ardından müzakere sürecine dönüştü. Parkta yapılan halk forumlarında, parkın hiçbir şekilde yol yaptırılmayacağı kararı alan Nilüferliler, akademik odalar ve hukukçular Nilüfer Belediye Başkanı’yla görüşme yaptı. Yola karşı direnenler Bozbey’in sunduklarını kabul etmezken, İhsaniye Mahalle Komitesi’ni toplayan Bozbey, Parkı yıkmakta kararlı olduğunu gösterdi.

Bozbey’in makamında yapılan görüşmeye Çağdaş Hukukçular Derneği, Bursa Barosu, KESK, TMMOB ve Halkevleri katıldı. Makina Mühendisleri Odası Bursa Şube Başkanı İbrahim Mart’ın yaptığı açıklamaya göre Bozbey’in parkın yıkılmasına gerekçe olarak gösterdiği ‘plan değişiklikleri, ulaşım problemleri, yeşil alan işgalı’ bahaneleri kabul görmedi.

Toplantıda söz alan katılımcılar İhsaniye Parkının Yeşil alan olduğu ve yok edilmemesi gerektiği ve risk oluşturduğu ifade edilen mevcut yolun, tek yön olarak düzenlenebileceğini ifade ettiler. İhsaniye Parkı’na, Belediyenin çevik kuvvetle müdahale etmesinin ve yıkımı gerçekleştirmesinin doğru olmadığı ve bu yöntemin kabul edilemeyeceğini dile getiren katılımcılar, yeşil alanın ortasından geçirilmek istenen yolun, bölgedeki ulaşım sorunlarını çözmeyeceği gibi görüşler sundular. Alanla ilgili TMMOB’ nin bir rapor hazırlığı içinde olduğunu söyleyen İbrahim Mart, konunun yeniden değerlendirilmesi ve İhsaniye Parkına yolla ilgili herhangi bir müdahale yapılmaması talep etti ve ‘Şimdi Başkan Bozbey’den taleplerimizi dikkate almasını bekliyoruz!’ dedi.

Nilüfer Belediyesi’nin internet sitesinde yayınlanan habere göre Bozbey demokratik katılımcı organlarını kullanarak planı uygulamakta ve parktan yol geçirmekte ısrarcı görünüyor.