HDP Bursa’dan saldırıya dair açıklama: “Sarayın savaşını değil halkın barışını savunuyoruz”

Jandarma Er Bahadır Aydın’ın cenaze töreni sonrasında HDP Osmangazi ilçe binasına yönelik faşist saldırıya dair bugün HDP Bursa İl Başkanlığı’ndan açıklama geldi. HDP Bursa “Sarayın savaşını değil, halkın barışını savunuyoruz.” şeklinde yaptığı açıklamasıyla halkı barışın yanında yer almaya çağırdı.

Siirt-Pervari Karayolu’nda yol kenarına yerleştirilen bombanın patlaması sonucunda hayatını kaybeden Jandarma Er Bahadır Aydın’ın dün Bursa’da yapılan cenaze töreninin ardından bir grup faşist tarafından HDP Osmangazi binasına yapılan saldırıya bugün(21 Temmuz) HDP Bursa İl Başkanlığı tepki gösterdi.

Açıklamada “Tepkiyi  partimize yönlendirmeye çalışsanız da halkımız savaşı kimin çıkarttığını biliyor… Sarayın savaşını değil, halkın barışını savunuyoruz” denildi ve ellerin derhal tetikten çekilerek müzakere masasının yeniden kurulması çağrısında bulunuldu.

HDP İl Başkanlığı’nın yaptığı açıklamanın devamında şu sözlere yer verildi:

“Bir süredir asker ve polis cenazelerinde Saray’a ve onun politikalarını uygulayan AKP bakanlarına halkın tepkisi büyüyor. Halk, savaşı başkanlık hırsı ve iktidarını paylaşmak istemeyenlerin çıkardığını biliyor. Nitekim Bursalı er Bahadır Aydın’ın cenazesinde ailesi ve halk, Sağlık Bakanı Müezzinoğlu’nu yuhalamış ve alenen ölümlerden kendilerinin sorumlu olduğunu yüzlerine haykırmıştır.

Bu durum ortadayken bir grup örgütlendirilmiş ırkçı tepkileri partimize yönlendirmeye çalışmış, Osmangazi ilçe binamıza saldırmaya yeltenmiş ve bayrak asarak oradan ayrılmıştır. Biz bunların hedef saptırmak ve savaşın gerçek sorumlularını gizlemek için beyhude çabalar olduğunu biliyoruz. Partimizin bayrak kullanılarak hedef gösterilmesi tam bir psikolojik savaş yöntemidir.

Biz bu senaryoları çok izledik, sonuç onlarca yıla ve binlerce insanımızın kaybına yol açmıştır. Fotoğraflardan anlaşılacağı üzere partimize bayrak astırtan sivil ve resmi polisler hakkında halkı kin ve nefret duygularını körükleyerek ayrıştırmaktan suç duyurusunda bulunacağız. Yeniden aynı süreçlerin yaşanmasına izin vermeyeceğiz. Ona savaş da yaptırmamaya,başkan da yaptırmamaya kararlıyız.

Bir kez daha barışı kazanmak için kararlı olduğumuzu belirtiyor, iktidarın savaş politikalarından vazgeçmesi için halkımızı barış sesini daha gür çıkarmaya çağırıyoruz.”