HDP Bursa: “Faşist saldırılar AKP’nin iç savaş politikası”

Ülkenin her yerinde başlayan operasyonlara, faşist saldırılara karşı HDP Bursa dün(10 Eylül) kendi binasında basın toplantısı düzenledi.

AKP’nin 7 Haziran seçimleriyle tek başına iktidar olamaması üzerine ülkeyi kaosa götürdüğünü belirten HDP Bursa İl Başkanlığı, AKP’nin iktidarda olamamalarının sebebi olarak gördükleri HDP’ye yönelik saldırıları başlattığını bildirdi.

Açıklamayı yapan Bursa Milletvekili Asiye Kolçak, “Suruç katliamıyla başlayan süreç geldiğimiz aşamada adeta bir savaş ortamına vardırılmıştır. Bu birkaç aylık süreçte onlarca-yüzlerce insanımız yaşamını yitirmiş; tutuklama, gözaltı ve işkenceler, OHAL ve sıkıyönetim benzeri uygulamalar yaşamımızın bir parçası haline getirilmiştir.” diyerek yaşanan süreci aktardı.

20150910_133411

Ülke iç savaşa sürükleniyor

“Alınan erken seçim kararıyla yeniden iktidar olabilmelerinin ancak partimiz siyaset dışı bırakılarak mümkün olabileceği düşünülmektedir. Bu amaçla bugüne kadar büyük özverilerle sağlamaya çalıştığımız barış ve demokratik çözüm süreci sona erdirilip savaş konseptine dönülmüştür.” diyen Kolçak yapılan saldırıların AKP’nin iktidar hırsından kaynaklı olduğunu ifade etti.

Ülkeyi iç savaş ortamına çeken AKP’nin böylelikle seçimleri askıya almaya çalıştığını belirten Kolçak, yaşanan süreci 6-7 Eylül olayları gibi bir etnik temizlik olarak değerlendirdi. “Ülkemiz bu tehlikeli süreçten derhal çıkarılmalıdır. “400 vekil”ve iktidar uğruna yaratılan bu kaos ortamı halklarımızın ortak geleceğini tehlikeye atmaktadır. Derhal eller tetikten çekilmeli, sorunların çözümü için ortaya çıkan çözüm fırsatları değerlendirilmeli ve demokratik çözüm ve müzakere koşullarına yeniden dönülmelidir. Cizre başta olmak üzere tüm alanlarda uygulanan sokağa çıkma yasakları ve baskınlara son verilmelidir. Cumhuriyet tarihi boyunca yaşadığımız deneyimlerin gösterdiği gibi bu politikaların ülkemize kaybettirdiği açık ortada iken yeniden ülkemizin ortak geleceği tehlikeye atılmamalıdır.” diyen Asiye Kolçak, ırkçı saldırılara karşı barışın tarafında olmaya devam edeceklerini söyledi.