Güvenlik Yasa Tasarısı’na Bursa’dan tepki

İç Güvenlik Yasa Tasarısı’nın TBMM’de olaylı geçen görüşmeleri ve AKP’nin zorbalıkla dün gece ilk 10 maddesini geçirmesine karşı tüm ülkede KESK’in sokak çağrısı Bursa’da da karşılık buldu.

11022785_10153099271259589_1470772577_n

KESK Bursa Şubeler Platformu bugün(21 Şubat) saat 14.00’da tüm Bursalılar’ı Heykel’de oturma eylemine çağırdı. Emek örgütlerinin ve demokratik kitle örgütlerinin de katıldığı eylemde kitle adına açıklamada bulunan Süleyman Ayyılmaz, görüşmelerin daha ilk saatlerinde AKP milletvekillerinin muhalefet milletvekillerine çekiçli, bardaklı, tekme, tokatlı saldırısının yasayla amaçlanan faşizmi ortaya koyduğunu belirtti. AKP’yi koruma ve kollama yasası olarak ifade ettiği İç Güvenlik Yasası’nın 12 Eylül cunta anayasasından bile geri olduğunu söyleyen Ayyılmaz, polis devletinin kurumsallaştırılmaya çalışıldığını belirtti.

Ayyılmaz açıklamasının devamında şunları ifade etti:

“Bu tasarı ile hükümet güvenlik güçlerine açıkça ‘sık la sık’ demektedir. Çünkü tasarı ile sakatlanmalara, yaralanmalara ve ölümlere yol açan TOMA’lar tarafından sıkılan basınçlı suların içinde yer alan boya gibi kimyasal madde kullanımına yasal kılıf oluşturulmaktadır. İktidar AKP dün gece 22.00’da başlayan bir ilki gerçekleştirerek okut oylat yöntemi ile muhalefetin hiç bir söz hakkını dikkate almadan tasarının ilk on maddesini TBMM Genel Kurulu’ndan geçirmiştir.”

Meclis Genel Kurulu’nda yaşanan hukuksuzluğa tepki gösteren Ayyılmaz, temel hak ve özgürlükleri askıya alan bu sıkıyönetim yasasının derhal geri çekilmesi gerekildiğini belirterek, emek ve demokrasi güçleri olarak anti demokratik uygulamalar sonlanıncaya kadar mücadeleyi kararlılıkla sürdüreceklerini ifade etti.