Gürsu halkı parkına ve sağlık hakkına sahip çıkıyor

Gürsu’da sağlık ocağı ve mahalle parkı bulunan alana spor tesisi yapılmasına karşı Gürsu halkı imza kampanyası başlatarak, yapılacak spor tesisi ile ranta izin vermeyeceklerini duyurdu.

30073

Bursa’da Gürsu halkı bugün park ve sağlık ocaklarını yok ederek yapılacak olan spor tesisine karşı Celalbey Parkı’nda bir basın açıklaması düzenledi. Gürsu halkı adına konuşan Gürsu’nun Halklarını Koruma, Yaşatma ve Dayanışma Platformu sözcüsü Erdal Orhan, Gürsu Sağlık Ocağı ve Şaşakaldım arsalarının birleştirilip bölgenin spor alanı ilan edildiğini belirtti.

Gürsu’nun hem tek sağlık hem de tek yeşil alanı olan bölgenin spor alanı olarak gösterilmesine karşı çıktıklarını ifade eden Orhan, sağlık ocağının 900 metrekare alanda hizmet veremeyip, 3 ay önce deprem tehlikesiyle boşaltılan polis merkezine taşınmasına tepki gösterdi. Gürsu halkı olarak çürük bir binada sağlık hizmeti verilmesine karşı çıktıklarını söyleyen Orhan, 80 bin nüfuslu ilçede iki küçük barakada sağlık hizmeti verilmesine karşı olduklarını dile getirdi. 55 bin imza toplayan Gürsu halkı olarak, bölgeyi ranta kurban etmeyeceklerini ve parkın içindeki onlarca yıllık ağaçlara sahip çıkacaklarını belirtti.

Açıklamaya destek veren CHP Bursa Milletvekillerinden Orhan Sarıbal ise parktaki ağaçların varlığının korunması gerektiğini belirterek şunları söyledi: “Halk burada, esnaf burada. Şu gördüğümüz muhteşem yeşillik yok edilmek isteniyor. Burada kültür varlıkları tarafından mühürlenmiş ağaçlar var. Çınar var, kestane var, dut var. Bunlar işaretlenmiş. Gürsu’yu gezin, nefes alınabilecek bu kadar doğal ve yeşil yer var mıdır, yoktur. Burada bir doğa katliamı yapılacak.”