Gözaltılar serbest kaldı, Bursa’da 10 Ekim anıldı

Bursa’da 10 Ekim Ankara Katliamı’nın anılmasına ve kaillerden hesap sorulmasına polis tarafından izin verilmemesi üzerine gözaltına alınanlar bugün serbest bırakıldı. Gözaltıların salıverilmesinin ardından Bursa barış ve demokrasi güçleri Nilüfer Kent Konseyi’nde basın açıklaması düzenledi.

SAM_7916

Nilüfer Emniyet Müdürlüğü’ndeki arkadaşlarını karşılayan emek ve demokrasi güçleri daha sonra FSM Bulvarı’ndaki Nilüfer Kent Konseyi’nde açıklamada bulundu. Katliamı lanetleyen emek güçleri adına konuşan Hasan Özaydın, Bursa Demokrasi Güçleri olarak yitirilen canları anmak, barış ve demokrasi taleplerini haykırmak istediklerini ancak bunun engellendiğini ifade etti. ”

Alanın tamamen polis ablukası altında olduğunu belirten Hasan Özaydın, “Bu çerçevede sorumlu arkadaşlarımızla birlikte emniyet müdürü ile görüşmemiz esnasında emniyetin keyfi tutumuyla dün 31 arkadaşımız gözaltına alınmıştır. İçlerinde Umut Beyaz arkadaşımızla birlikte yaralanan arkadaşlarımız olmuştur. Dünden bu yana arkadaşlarımızı takip ettik, gece boyunca emniyet önünde bekledik, bugün de arkadaşlarımızı aldık. Tüm arkadaşlarımıza geçmiş olsun diliyoruz.” dedi.

SAM_7940

Açıklamasının devamında “Ne Bursa’da ne de bu ülkede egemenlere, diktatöre boyun eğmeyeceğiz” diyen Özaydın’ın ardından gözaltına alınanlardan Günay Pank da açıklamada bulundu. Pank, demokrasi mücadelesinin bir bedel istediğini ve bu bedelin de bir eşiğinin dün atlatıldığını belirterek, tüm dayanışma gösteren herkese teşekkür etti.

Yapılan açıklama devamında katliamda yitirilenler anılarak, açıklama sonlandırıldı.

BursaMuhalif.com