Gericiler cirit atarken, laiklik diyenlere tutuklama

IŞİD’in yılbaşı gecesi Reina’da 39 kişinin ölümüne yol açan silahlı saldırısının ardından İstanbul Okmeydanı’nda bir kahvehanede IŞİD’e ve cihatçılara karşı laiklik için mücadeleye çağıran iki Halkevleri üyesi savcılık ifadesinin ardından tutuklama talebiyle sevk edildikleri mahkemece tutuklandı.

Saldırı sonrasında bir kahvehanede yaptıkları konuşma İçişleri Bakanlığı’nca Twitter’da hedef gösterilen Halkevi üyeleri  Ayşegül Başar ve Hamit Dışkaya dün(2 Ocak) gözaltına alındı.

Başar ve Dışkaya, bugün savcılığa çıkarılarak ifadeleri alındı. İfadelerin ardından Cumhuriyet Savcısı Mustafa Ortanca tarafından iki Halkevleri üyesi de halkı kin ve düşmanlığa sevk etme iddiasıyla tutuklama talebiyle mahkemeye sevk edildi.

Başar ve Dışkaya sevk edildikleri İstanbul 14. Sulh Ceza Hakimi Hasan Basri Savaş’ın kararıyla tutuklandı.

Halkevi üyelerinin tutuklanmasına gerekçe olarak gösterilen konuşma:

“Bunlar katliamlarıyla hayatı bize zulmetmeye çalışan insanlardır. Artık yeter artık buraya kadar. Bundan sonra mahallemizde ne IŞİD’ciye ne de herhangi bir cihatçı gerici çeteye izin vermeyeceğiz. Gericiliğin karşısında yükseltilmesi gereken bir bayrak vardır. Bu bayrağın adı da laiklik bayrağıdır. Bugün laiklik demek özgürlük demek kardeşlik demektir. İnsanca bir yaşam mücadelesi demektir. Bizler herkesi bu mücadelenin birer neferi olmaya çağırıyoruz. Gericilerden, faşistlerden, başkanlık sevdalılarından hesap sormaya çağırıyoruz. Dinlediğiniz için teşekkür ederiz.”

BursaMuhalif.com