Gemlik Gübre’de grev!

Bursa’da Gemlik Gübre Fabrikası’nda toplu iş sözleşmesi sürecinin uyuşmazlıkla sonuçlanması üzerine Petrol-İş üyesi 335 işçi bu sabah greve çıktı.
3d2f32ee8fbc1afa8f3c248b653036b7

Gemlik Serbest Bölgesi’nde faaliyet yürüten Gemlik Gübre Fabrikası’nda 1 Mayıs 2016’dan bu yana süren TİS sürecinde işverenin talepleri karşılamaması nedeniyle Petrol-İş ile işveren arasında imzalanan uyuşmazlık zaptı ile greve çıkıldı.

Bu sabah saatlerinde fabrika önünde bir araya gelen işçiler adına açıklamada bulunan Petrol İş Sendikası Bursa Şube Başkanı Erhan Yakışan, işverenin yüzde 25’lik ücret artışını kabul etmediğini ve mayıs ayından bu yana yapılan görüşmelerden istedikleri sonucu alamadıklarını ifade etti. Yakışan,  grevin amaç değil araç olduğunu ve işverenden çağrı gelirse masaya tekrardan oturup çalışanların talepleri doğrultusunda bir anlaşmaya varabileceklerini belirtti.

İşçilere destek için gelen Petrol-İş Sendikası Genel Başkanı Ali Ufuk Yaşar, işçilerin hakkı olanı istediklerini belirterek, 60 gündür sürdürdükleri mücadeleyi işverenin görmezden gelmesi üzerine grev kararı aldıklarını söyledi. İşçilerin talepleri karşılanana kadar mücadele etmeye kararlı olduklarını belirten Yaşar, süreci sonuna kadar götüreceklerini ifade etti.

BursaMuhalif.com