Fransa’dan gelen CGT Sendikası yöneticileri Renault’u değerlendirdi

Metal iş kolunda toplu iş sözleşmesinin işçiler tarafından protestoyla karşılandığı şu günlerde Renault sendikaları koordinasyonunu sağlayan sendika yetkilileri bugün(28 Nisan) DİSK Birleşik Metal binasında açıklamada bulundu.

11154713_824500674332084_3796909422013104883_o

Fransa’dan gelen CGT Sendikası Renault İşçi Temsilcisi Xavier Raynaud ve CGT Fransa Genel İşçi Sendikaları Konfederasyonu Temsilcisi Nail Yalçın, Bursa’daki Renault işçilerinin durumuna dair incelemede bulundu. İşçilerle yaptıkları görüşmeleri basınla paylaşan sendika yetkilileri Fransa’daki Renault Genel Merkezi’ne de daha öncesinde bir mektup göndererek yaşanan sürece müdahale edilmesini de istediklerinden de bahsetti.

Sendika yetkilisi Raynaud,1998 yılında Renault’un imzaladığı sosyal adalet ilkeleri, evrensel insan ve çalışma haklarının korunmasını belirten anlaşmaya karşı gelen Bursa Renault’un, işçilerinin seslerini duyurmaya çalıştıklarını belirtti. Temmuz 2013’te de Renault Genel Yönetimi, Renault Grup komitesi ve IndustriAll arasında sosyal, toplumsal ve çevresel sorumlulukları ele alan bir anlaşmaya imza atıldığını belirten Xavier Raynaud, bu anlaşmanın 5 temel noktasını şöyle sıraladı:

  • Temel sosyal haklarına saygı,
  • Çalışanlara yönelik Sosyal sorumluluk,
  • Renault Grubunun mevcut olduğu alanlarda sosyal sorumluluk,
  • Tedarikçiler ve taşeronlar ile ilişkiler,
  • Çevresel izin azaltılmasının sayesinde gezegenin korunması.

CGT olarak bu anlaşmanın uygulanabilirliğini Renault CEO’su Carlos Goshn’a da sorduklarını ve kendilerinden “Uzun Vadeli iş ve sürdürülebilir rekabet sosyal diyalog sayesinde olur ve bunu sadece ana-şirkette değil, kurumun bulunduğu bütün ülkelerde uygulanması gerekli…” şeklinde bir cevap aldıklarını söyleyen Raynaud, bugün gelinen noktada imzalanan sözleşmenin uygulanamadığını gördüklerini söyledi.

Renault uluslararası imzaladığı bütün sözleşmeleri yok sayıyor

Bursa Oyak – Renault’un Türk Metal’den istifa edilmesi durumunda işçileri işten çıkarmayacağına dair herhangi bir garanti vermediğini söyleyen sendika yetkilisi, işçilerin fabrikada vardiya çıkışlarındaki eylemlilikleri devam ettirmesi halinde tazminatsız olarak iş sözleşmelerinin fes edileceği şeklinde tehditlerle karşı karşıya olduğunu belirtti. Bu uygulamaların tamamının ILO’nun 87. ve 98. maddelerine, Renault’un imzaladığı UN Global Compact sözleşmesindeki insa haklarına ve Ekonomik Kalkınma ve İşbirliği Örgütü prensiplerine de aykırı olduğunu söyledi. 23 Nisan’dan beri süreci takip ettiklerini söyleyen Raynaud, “CGT olarak, kendi haklarını ve iş dünyasının toplumsal menfaati için çabalayan Türk İsçilerin gösterdiği dayanışmanın yanında olduğunu tekrar ve tekrar belirtmek isteriz.” şeklinde konuştu.

Bursa Renault’tan, Fransa’dan gelen sendika yetkililerinin görüşme talebine halen bir cevap yok

Renault fabrikasıyla görüşme talebinde bulunduklarını belirten ama halen herhangi bir cevap alamadıklarını söyleyen Nail Yalçın belki ilerideki günlerde olabileceğini belirtti. İşçilerin herhangi bir işten atma durumunda üretimi durduracaklarını ve mücadeleye devam edeceklerini belirten Yalçın, CGT sendikası olarak kendilerinin uluslararası anlamda baskı oluşturmak için çalışma yürüteceklerini ifade etti.