Erdoğan’a hakaretten yargılananlar: “İfade özgürlüğü keyfiyete bağlanamaz”

‘Cumhurbaşkanına hakaret’ suçlamalarıyla yüzlerce kişiye açılan davalar, tutuklamalar Bursa’da da her geçen gün artarak devam ediyor. Bursa Adliyesi’nde bugün Tayyip Erdoğan’a hakaret ettikleri için yargılanan  toplumsal muhalefet temsilcileri, adliye önünde “İfade özgürlüğü keyfiyete bağlanamaz” dedi.

10 Ekim Ankara Katliamı sonrasında Bursa’da onlarca kurum temsilcisine eylemlere katıldıkları ve Unknown-1‘Cumhurbaşkanına hakaret’ ettikleri gerekçesiyle açılan davalarda, bugün 7 kişinin daha yargılanmasına başlandı. 1 CHP Yıldırım İlçe üyesi, 3 Halkevi üyesi ile 3 ÖDP üyesinin yargılandığı dava öncesinde adliye önünde Bursa’daki demokratik kitle örgütleri açıklamada bulundu.

Atakhan Baş, “Memleket son yıllarda bir çok antidemokratik uygulamalara sahne olmaktadır. Demokrasiyi, zamanı gelince inilmesi gereken bir tren gibi gören zihniyet, tek adam rejimini sağlamak adına bütün aykırı sesleri susturmaya çalışmaktadır. Adım adım diktatörlüğe götürülmeye çalışılan bu sürece dur diyen, muhalefet eden, söz söyleme hakkını kullanan hemen herkes kendini yargı önünde bulmaktadır. Bugün yine benzeri bir hukuksuzlukla karşı karşıyayız. Tek adam rejimini tescillemeye çalışan zihniyet kendisini eleştiren herkesi yargı eliyle susturmak için kolları sıvamıştır.” dedi.

Gezi’nin Soma’nın katilleri değil, hesap soranlar yargılanıyor

“Gezi’de onlarca insanın ölümüne sebep olan, emri ben verdim diyen, Soma’da yüzlerce madenci kardeşimizin ölümünden sorumlu olan, kamu düzenini sağlamak adına Kürt illerinde katliama yol açan, birçok yolsuzluk ve hukuksuzlukla anılan kendileri değilmiş gibi; bütün bunları gündem eden, hesap soran bizler yargılanıyoruz.” diyen Baş, tüm baskılara, davalara rağmen dimdik ayakta olduklarını belirtti.

Yargı sopasını kullanarak, baskı altına almaya çalışılan kurumlar ve temsilcilerinin bu ceza şantajına boyun eğmeyeceğini ifade eden Atakhan Baş, “Yıllardır özellikle bu adalet binalarının önünde haykırıyoruz. “Adalet herkese lazım olacak.” Bizleri bugün hukuk sopasıyla korkutmaya çalışanlar, işlerine gelmediğinde ben bu kararı tanımıyorum diyenler, elbette halkın adaletiyle karşılaşacaklardır.” şeklinde konuştu.

7 kişinin tutuksuz yargılandığı dava Haziran ayına ertelendi.

BursaMuhalif.com