Erdoğan konuştu: Savaş, tehdit, idam naraları havada uçuştu

Toplu açılış töreni için Bursa’ya gelen Tayyip Erdoğan, İnegöl ve Bursa’da olmak üzere iki ayrı miting yaptı. İnegöl’de Irak ve Suriye’de süren savaş ile idam konularını gündeme getiren Erdoğan, Bursa’da ise itirafçılık yapmayanları da hedef göstererek, “Alır sizi de aynen o cezaevlerine tıkarız” dedi. 

İnegöl’de Hacı Sevim Yıldız Mesleki Eğitim Kampüsü’nün açılışında konuşan Tayyip Erdoğan, mesleki alanda eğitim veren okulların açılmasının önemine değindi. Kısa bir eğitim alanında konuşma yapan Erdoğan, daha sonra gündemi bölgede süren savaşa ve operasyonlara getirdi.

Bölgede süren savaşa aktif olarak katılma niyetinden kaçınmayacağını “Ülkemizin güvenliğini ilgilendiren konuları tribünden izlemeyeceğiz” sözleriyle belirten Erdoğan, bölgedeki operasyonların süreceğini söyledi:

Tek vatan: 780 kilometre kare ile tek vatan. Kimse burada operasyon yapmaya kalkmasın. Ama buna yeltenenler var. Nereye kaçarsanız kaçın inlerinize kadar sizi kovalayacağız. Artık terör eylemi olduktan sonra değil, olmadan, o bataklığı kurutmak suretiyle mücadele ediyoruz.

Bize insanlık dersi verenler insani vazifelerini yerine getiremiyorlar. İşte Suriye meselesinde görüyoruz. Dürüst değiller. Siz destek verseniz de vermeseniz de biz 6 yıldır nasıl bu işi götürdüysek yine götürürüz.

“Demokrasi” meydanlarından idama

Demokrasi meydanı olarak nitelendirdiği alanlardan, demokrasiye aykırı ifadeler kullanmayı da atlamayan Erdoğan, “İdam konusunda düşüncemi biliyorsunuz. Parlamentoda bu konu gündeme gelip genel kurulda geçtiği anda ben onayımı veririm. Batılılar bunu niye dillendiriyorsunuz diyorlar. Sizden mi izin alıyoruz.” şeklinde konuştu.

Tarih dersi veriyorum, anlayın!

Irak ve Suriyede süren savaşla ilgili de konuşan Erdoğan Halep, Kerkük ve Musul için “Geçmişte bizimdi” diyerek, kendisinin tarih dersi verdiğini savundu.

Şimdi ben Misak-ı Milli deyince kızıyorlar. Ben tarih dersi veriyorum anlayın! Gazi Mustafa Kemal de istikamet olarak Misak-ı Milli’yi göstermişti. 2003’ten bu yana izlenen yanlış politikalar nedeniyle bölge ölüm tarlalarına dönüştü. Kendileri bir şey yapmadıkları gibi bizi de engellediler. Biz Irak krizinin başından beri ülkenin anahtarının tek bir mezhebe verilmeyeceğini söyledik.

Ülkemizin güvenliğini ilgilendiren konuları tribünden izlemeyeceğiz. Terör koridoruna izin vermeyeceğiz. El Bab’a inmeyin diyorlar. Koalisyon razı olursa Rakka’da da gerekeni yapacağız. Terör örgütlerini yanımıza almayacağız. Dün ABD Savunma Bakanı buradaydı. Irak’ın mezhep savaşına sürüklenmesine kayıtsız kalmayacağız. Topraklarımızın güvenliği için sahada etkin olmaya çalışıyoruz. İştahı kabaranların heveslerini kursaklarında bırakacak güce sahibiz. Kardeşlerimizin güvenliğini kendimizinkinden farklı görmüyoruz.

İtirafçılık çağrısı

İnegöl’deki açılışın ardından Bursa’ya geçen Erdoğan Şehreküstü Meydanı’nda yaptığı konuşmasında ise halka itirafçılık çağrısında bulundu. İtirafçı olmayanlara cezaevi tehdidinde bulunan Erdoğan,

Buradan sesleniyorum. Türkiye’de FETÖ örgütüne mensup olan veya onlarla bağlantısı olanlar, eğer sizler gelip bildiklerinizi anlatmayacak olursanız kusura bakmayın; sizi nerede bulursak bulalım, alır sizi de aynen o cezaevlerine tıkarız. Zihnini ve gönlünü Pensilvanya’daki şarlatana tapulamış olanların bu ülkeyle de bu milletle de bir irtibatı kalmamıştır” ifadelerini kullandı.

BursaMuhalif.com