ENA Tekstil’de işten çıkarılanların mücadelesi sürüyor

Geçtiğimiz günlerde Teksif Sendikası’na üye oldukları için sudan gerekçelerle işten çıkartılan 3 işçinin mücadelesi sürüyor. Bugün ENA Tesktil önünde yapılan basın açıklamasında taşerona ve açlığa mahkum bırakılan tekstil içşiliği için temsili cenaze töreni düzenlendi, helva dağıtıldı.

Bugün (24 Ocak) 15.00’de fabrika binası önünde toplanan Teksif işçileri ve Türk-İş’e bağlı diğer sendikaların üyelerinin düzenlediği eylemde Türk-İş 8. Bölge Temsilcisi Sabri Özdemir bir konuşma yaptı.

“Kul hakkı yemedik diyenler yalan söylüyor”

Tekstil işçilerini açlık sınırının altında çalışmaya mahkum edenlerin, iktidarın, kul hakkı yemedik diyenlerin yalan söylediklerini belirten Sabri Özdemir, ENA Tekstil işçilerinin her zaman yanında olduklarını söyledi.

Özdemir’in ardından Teksif Şube Başkanı Ekrem Saraçoğlu, “önceki gün ENA Tekstil yönetimi tarafından fabrikada çalışan bayan arkadaşımızın gece yarısı 12’de sokağa bırakılması bardağı taşıran son damla olmuştur” dedi Demirtaş Organize Sanayi Sitesi’nde çalışan yaklaşık 40 bir tekstil işçisinin %98’inin sendikasız olduğunu ifade eden Saraçoğlu, Avrupa’da bu oranın %80 olduğunu söyleyerek “biz anayasanın bize vermiş olduğu sendika hakkını, örgütlenerek daha yüksek çıtalara taşırsak, daha iyi ücret, daha fazla sosyal hak sahibi oluruz” dedi.

Konuşmaların ardından tekstil işçiliği için temsili olarak helva dağıtıldı.