EMEP Mudanya: “Zeytin üreticilerinin zararları derhal karşılanmalıdır”

Emek Partisi Mudanya İlçe örgütü yaptığı yazılı açıklamayla dolu yağışı sonrası zeytinleri zarar gören  zeytin üreticilerinin zararının karşılanmasını istedi.

Emek Partisi Mudanya İlçe Başkanı Dursun Tosmak imzasıyla yayınlanan açıklamada; “Gemlik ilçesinde yaşanan dolu yağışının yarattığı zararın ardında 9 Ekim günü Mudanya’da yaşanan dolu felaketi ile Yaylacık, Küçük yenice, Dere köy, Ulkukoy, Mürsel, Hasköy mahallerindeki ürünler, aşırı dolu yağışı nedeniyle ciddi zarar gördü. Doludan dolayı zeytin yerlere dökülmüş, neredeyse ağaçlarda zeytin kalmadı. Aşırı dolu yağışının olduğu bu bölgeler özellikle kaliteli sofralık zeytinin üretildiği üretici köylülerimiz doğal afet sonucu bir yıllık emeklerini kaybetmişlerdir” denildi.

Yaşanan doğal afetle birlikte zeytin üreticilerinin talepleri bellidir

Dolu yağışı sonrası üreticinin zararının büyük olduğu vurgulanan açıklamada, zeytin üreticilerinin talepleri açık ve nettir denildi. Emek Partisi Mudanya İlçe Başkanı Dursun Tosmak, yaşanan doğal efetle birlikte zeytin üreticilerinin taleplerini şöyle sıraladı:

-Öncelikle ilçe tarım müdürlüğü hemen bu köylerde inceleme yaparak zararların yerinde tespit edilmelidir.

-İlçe tarım müdürlüğü tarafından yapılacak olan incelemenin ardından zararın boyutlarını kamuoyu ile paylaşmalıdır.

-Zarara uğrayan köyleri Afet bölgesi ilan edilerek üretici köylülerin zararları devlet tarafından karşılanmalı ve mağdur olmaları engellenmelidir.

-Bu ve benzeri afet durumunda üreticilerin yıllardır birikimi ve katılımı ile ortak olduğu MARMARABİRLİK bu duruma seyirci kalamaz. MARMARABİRLİK tarafından zeytinler gerçek değeri üzerinden alım yapılarak üreticilerin zararları karşılanmalıdır.

-Öncelikle ilgili kamu kurumlarının ve zeytin üreticilerinin birliğinin olaya hızla müdahale etmesi gereken bu afette elbette yerel yönetimin üzerine düşenleri yapması gerekir.

-Mudanya ilçemiz açısından en önemli geçim kaynağı olan zeytindir ve Mudanya Belediyesi tüm imkânları ile birlikte üreticilerin yanında olmalı neler yapılabileceğini üreticilerle bir araya gelerek belirlemelidir.

Açıklamanın devamında, “Biz Emek Partisi Mudanya ilçe örgütü olarak yıllardır artan girdiler nedeniyle karın tokluğuna çalışarak üretimi sürdürmeye çalışan, sorunları hiç gündeme alınmayan üreticilerimizin bu ve benzeri sorunlarının takipçisi olacağımızı ifade ediyoruz” denildi.