Emekli-Sen’den maaş zamlarına tencere tavalı protesto

Bursa’da emekliler bugün hükümetin maaş zamlarını yeterli bulmadıkları için eylem yaptılar. Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK)’e bağlı Tüm Emekliler Sendikası (Emekli-Sen) üyeleri hükümetin zamlarını protesto etmek için tencere tavaları ve çıplak ayaklarıyla Fomara Meydanı’nda eylem gerçekleştirdi. Eyleme CHP Bursa Milletvekili Aykan Erdemir ve TMMOB Makina Mühendisleri Odası Bursa Şubesi de destek verdi.

Emekli-Sen Bursa Şube Başkanı Günay Onayman Türkiye’deki emeklilerin yaklaşık %75’inin açlık sınırının altında, tamamına yakınının da yoksulluk sınırının altında yaşadığını belirterek şöyle konuştu:

“Uyguladığı ekonomik ve sosyal politikalarla, milyonlar emekli ile emekli dul ve yetimi sefalete mahkum etmesine rağmen, arkasına aldığı medya desteği ile insanları yarattığı sanal istikrarla kandırmaya devam eden iktidarın politikalarını teşhir etmek ve emeklilerin mağduriyetini kamuoyuna duyurmak amacıyla, emekli maaşlarının sahte enflasyon rakamları ile artırılacağı bugünlere denk gelen emekliler haftasında, AKP iktidarının ve onun hükümetinin emeklileri sefalete sürükleyen politika ve uygulamalarını protesto ediyoruz.”

Emekliler eylemin ardından tencere ve tavalarını çalarak eylemlerini sona erdirdi.