Emek örgütleri: ’15-16 Haziran Direnişinin kararlılığıyla taşeronu yıkacağız!’

Bursa’da 15-16 Haziran Direnişi için tüm ülkede olduğu gibi emek örgütleri sokaktaydı. Direnişin yıl dönümünde mücadeleyi yükseltme sözleri veren emek örgütleri bugün saat 17.00’da Fomara Meydanı’nda basın açıklaması gerçekleştirdi. Birçok örgütün ve demokratik kitle örgütünün katıldığı basın açıklamasını önce kitle adına KESK Dönem Sözcüsü olan Büro Emekçileri Sendikası Başkanı Süleyman Ayyılmaz okudu.

Ayyılmaz, “301 maden işçisinin hayatına mal olan Soma katliamı ‘özel sektörümüzün ayağına takılan her türlü prangayı çözeceğiz.’ diyenlerin sözünü yerine getirmek için neleri görmezden geldiğini tüm çıplaklığıyla gözler önüne sermiştir. Çünkü 13 Mayıs’ta Soma’da yaşanan katliam, bu ülkede emeğini taşeron firmalara satmak zorunda kalan milyonların gerçeğini en yakıcı halde ortaya koymuştur.” dedi. AKP’nin eğitimi, sağlığı piyasaya açarak paralı hale getirdiğini ve bu durumu müjdelerle duyurduklarını hatta dün tarihin en büyük zammı diye kamu emekçilerine 119 lira zammı reva gördüğünü dile getirdi. Süleyman Ayyılmaz, 15-16 Haziran 1970 direnişinin 44. yılında halkın nitelikli eğitim nitelikli sağlık talepleri için, iş cinayetlerinin son bulması için, taşeronlaşmaya karşı mücadele için, Gezi’nin doğa mücadelesi için sokaklarda olmaya devam edeceklerini belirtti.

Süleyman Ayyılmaz’ın ardından DİSK adına DİSK Güney Marmara Bölge Temsilcisi Ayhan Ekinci bir konuşma gerçekleştirdi. Ayhan Ekinci “15-16 Haziran 1970 işçi sınıfının masaya vurup ‘Artık yeter’ dediği gündür. Bundan 44 yıl önce DİSK’i kapatmak isteyen siyasi iktidara karşı işçi sınıfı ayağa kalkmıştır.İstanbul’da yüzlerce fabrikada iş bırakan onbilerce işçi kentin sokaklarına akmıştır. Barikatları bir bir aşan işçiler DİSK’e sahip çıkmışlardır.” dedi. Taşeronun, güvencesizliğin işçi ölümlerini giderek arttırdığını belirten Ekinci, insanca çalışmak, insanca yaşamak isteyen milyonlarca işçi için gün örgütlenme günüdür diyerek, herkesi 15-16 Haziran 1970’teki kararlılığı göstermeye davet etti. Ekinci’nin konuşmasının ardından basın açıklaması sona erdi.