Emek, meslek örgütleri “10 Ekim’i unutursak kalbimiz kurusun”

DİSK-KESK-TMMOB-TTB Bursa Bileşenleri 10 Ekim Ankara Katliamı’nın birinci yıl dönümünde katliamı unutmamak, unutturmamak için Bursa Akademik Odalar Birliği (BAOB) toplantı salonunda anma etkinliği gerçekleştirdi.

_DSC0557

DİSK Güney Marmara Bölge Temsilcisi Ayhan Ekinci, KESK Bursa Şubeler Platformu Dönem Sözcüsü Süleyman Ayılmaz, TMMOB Bursa İl Koordinasyon Kurulu Sekreteri Fikri Düşünceli, TTB Bursa Yönetim Kurulu Başkanı Güzide Elitez tarafından yapılan açıklamaya Bursa’daki demokratik kitle örgütleri temsilcileri, siyasi parti temsilcileri ve CHP Bursa Milletvekili Nurhayat Altaca Kayışoğlu da katıldı.

Dün ve bugün ülkenin birçok yerinde,10 Ekim Ankara katliamını protesto etmek, hayatını kaybedenleri anmak, kör teröre lanet okumak için bir araya gelenlere yönelik baskı ve müdahaleleri kınayan Süleyman Ayılmaz, “10 Ekim Ankara Katliamı’nın aydınlatılması beklenirken, yaşanan bu OHAL rezaletini kınıyoruz” dedi.

Ayyılmaz, 9 Ekim 2016 Pazar günü Şemdinli’de bomba yüklü araçla karakola yapılan terör saldırısı sonrası 10 asker, 5 sivil olmak üzere 15 kişi hayatını kaybettiği saldırılarda hayatını kaybedenlerin ailelerine ve yakınlarına başsağlığı dileyerek, tüm terör saldırılarını lanetlediklerini söyledi. Ayyılmaz, “Patlayan bombalar ve katliamlar bu ülkenin kaderi değildir. Sıkılan her kurşun, atılan her bomba ülkemizde barış içinde bir arada yaşama umuduna vurulan bir darbedir. Üst üste patlayan bombalar ve terör saldırılarıyla ülkemizin içine sokulmak istendiği karanlık sürece karşı barışın sesinin hakim kılınması şarttır” ifadelerini kullandı.

Bileşenler adına açıklamayı TMMOB Bursa İl Koordinasyon Kurulu Sekreteri Fikri Düşünceli yaptı.

Türkiye Cumhuriyeti tarihinin en büyük katliamı üzerinden bir yıl geçtiğini ve bu bir yıl, ölüm, kötülük, öfke dolu bir yıl olarak takvimlerdeki yerini aldığını belirten Düşünceli,  “Geçtiğimiz yıl boyunca bizler her gün öldük, çevremizde her gün bombalar patladı, ülkemiz bir savaş alanına döndürüldü. Bugün buraya her anını yas, isyan ve öfke ile geçirdiğimiz bir yılın sonunda, hayatını kaybeden yoldaşlarımızı anmaya, yaralanan yol arkadaşlarımızla dayanışmaya ve tüm ülkeye, onları unutmadığımızı ve katliamın hesabını soracağımızı göstermeye geldik. Acımız ve öfkemiz ilk günkü gibi taze” dedi.

“Bizler 10 Ekim Emek, Barış ve Demokrasi Mitingiyle, ülkemizdeki yaratılan savaş atmosferine, çatışma ve katliamlara dur demek istemiş, on binlerce yol arkadaşımız ile Ankara’da bir araya gelmiştik. Ülkemizin başkentinde gür bir barış sesi haykırmak istemiştik. Bizler emek meslek örgütleri olarak, ülkemizdeki savaş iklimini ve ortamını dağıtmak, kendi var oluş ortamımızı korumak, emeğin haklarıyla barış arasındaki dolaysız irtibatı kurmak üzere bir miting çağrısı yapmıştık. Başka ne yapabilirdik ki? Ülkemizde emeğin haklarının genişletilmesi, özgürlük, barış ve demokrasinin kazanılabilmesi için yürüyecektik. Bu isteğin bedeli, dört emek ve meslek örgütünün çağrısıyla düzenlenen Emek-Barış-Demokrasi mitinginde 10 Ekim 2015 Cumartesi günü, saat 10.04’de 101 canımızın alınması ve birçoğu ağır olmak üzere 400 arkadaşımızın yaralanması oldu” ifadelerini kullanan Düşünceli, açıklamaya şöyle devam etti:

“10 Ekim’den 10 Ekim’e, onlarca bomba evlerimizin önünde, sokaklarımızda patlatıldı, yüzlerce sivil yurttaşımız hayatını kaybetti, yüzlercesi yaralandı. Evlerimiz, iş yerlerimiz, düğünlerimiz, otobüs beklediğimiz duraklar halkımıza mezar oldu.

Saldırganların hedefi oldukça açıktır: Hedef emektir. Hedef barıştır. Hedef demokrasidir!

_DSC0570

AKP ve Saray, 15 Temmuz gününe kadar izlediği savaş yanlısı politikayı, 15 Temmuz’un ardından tam anlamıyla bir sivil darbe ve diktatörlük rejimine çevirdi. Suruç katliamından beri bir patlamalar ve ölümler ülkesine dönüşen Türkiye; bunların üzerine bugün yaralanma ve ölümlerin kanıksandığı bir ülke halini almıştır.

Tüm bunlara karşı duran, ülkenin içinde bulunduğu bu savaş atmosferine karşı ses çıkaran muhalif kesimler dün patlamalarla, bugün yürütülen cadı avı ile susturulmak istenmektedir. 10 Ekim’in faili olan anlayış, bugün kendisini ülkenin her karışında daha da fazla göstermektedir. Katliamın gerçek failleri bulunmadan, ülkede emek ve barış yanlısı bir siyaset yaratılmadan, bu katliamın hesabı sorulamayacaktır.

10 Ekim Katliamı, ülkemiz için bir dönüm noktasıdır. Ülkede emek, özgürlük ve barış taleplerinin ölümle cevaplandığı, ülkemizin IŞİD ve ÖSO için kamp haline getirildiği, sivillerin acımasızca katledildiği, ülkenin fiili başkanlık sistemine çekildiği bu günler için bir dönüm noktasıdır.

Bu katliamları, İslamcı terörü, kanlı darbe girişimini ve artık bir kabusa dönen olağanüstü hali “fırsat” olarak görenler 10 Ekim katliamı başta olmak üzere, Türkiye halklarının uğradığı katliamların gerçek failleridirler.

Bugün 10 Ekim Katliamı’nın 1. yıldönümüdür. Bir yıldır emek ve barış talebiyle ağzını açan herkes kıyıma uğramaktadır. Kamu emekçileri işlerinden atılmakta, akademisyenler üniversitelerden uzaklaştırılmakta, gazeteciler tutuklanmakta, yargı baştan ayağa yeniden tasarlanmakta; bu taleplerle sokağa çıkan bizlere ise dün olduğu gibi bugün de katliamlar reva görülmektedir.

Bir kere daha tüm öfkemiz, acımız ve isyanımızla söylüyoruz! Gerçeklerin açığa çıkması ve katillerin hesap vermesi için elimizden geleni yaptık, yapmaya devam edeceğiz. Yolumuzun, engebeli ve sarp olduğunu biliyoruz. Ancak bize umut ve direnç veren Suruç’ta, 10 Ekim’de, Kızılay’da bizlere canlarını siper eden yoldaşlarımızın “Barış ve emeğin Türkiye’si” umududur.

Bizler faşizmden, sivil diktatörlükten, darbelerden ve iliklerimize kadar işleyen terör saldırılarından hesap soracağız! Katliamların arkasındaki bütün karanlık ilişkiler açığa çıkarılana kadar bir dakika dahi yılmayacağız, pes etmeyeceğiz!

Birer barış karanfili olan arkadaşlarımıza, yoldaşlarımıza söz veriyoruz, Türkiye halklarının özlemini çektiği barışı, laikliği, insanca yaşamı ve emeğin ülkesini kuracağız! Tüm katliamların hesabını soracağız!”

Açıklamanın ardından, 10 Ekim Ankara Katiamı’nda hayatını kaybedenler için hazırlanan belgesel film gösterildi ve 10 Ekim Ankara Katliamı konulu forum gerçekleştirildi.

BursaMuhalif.com