Eğitim-Sen’den tacizci idareciye suç duyurusu

Bursa İnönü İlkokulu’nda geçtiğimiz hafta kızlı-erkekli gezen öğrencilere ‘Hayat kadını mı olacaksınız?’ gibi sözlerle hakaret eden Müdür Yardımcısı Murat Esenboğa hakkında Eğitim Sen Bursa Şubesi suç duyurusunda bulundu.

603755_10206485058024187_4228684048856781464_n

TCK’nın 125. maddesi gereğince ‘Hakaret’, 112. Maddesi gereğince ‘Eğitim ve Öğretim Hakkının Engellenmesi’ ve 257. Madde gereğince ‘Görevi Kötüye Kullanma’ iddialarıyla Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulunan Eğitim Sen Bursa Şubesi adına Şube Başkanı Güney Özkılınç, Bursa Adliyesi önünde basına açıklamada bulundu.

Açıklamada ‘İnönü Ortaokulu Müdür Yardımcısı olarak görev yapmakta olan şüpheli, tenefüs esnasında erkek arkadaşı ile aynı sırada oturan kız öğrenciye hitaben ‘Siz kafir misiniz? Kendinizi New York sokaklarında mı sandınız? Hayat kadını mı olacaksınız?’ sözlerini kullanmış olup kız ile erkek öğrencileri sınıflarda ayrı sıra gruplarına oturtmuştur. Bu durum okul öğretmenleri ve velileri tarafından okul müdürlüğüne iletilmiş olup söz konusu olayın yaşandığı inkar dahi edilmemiştir’ diyen Özkılınç, Türkiye’de uzun yıllardır devlet ve hükümetler tarafından izlenen ‘Türk-İslam’ sentezci ve ‘Tek din, tek mezhep’ anlayışına dayalı olarak hayata geçirildiğini söyledi.

Türkiye’de uzunca bir süredir yapıldığı gibi eğitim sisteminin dini kurallara göre düzenlenmesinin, dini eğitimin yaygınlaşmasının kaçınılmaz sonucu olarak okullarda öğrencilerin ayrıştırılacağını ifade eden Güney Özkılınç, ‘Bugün sözde Değerler Eğitimi ile öğr+encilerimize ahlak ve iyi davranışı kazandırma iddiasında olanlar önce+ kendi ahlak ve anlayışlarına baksınlar. Bizlerin anladığı değerler eğitiminde hırsızlığa, yolsuzluğa bulaşmamak vardır. Çocuklarımızı karşı cinse düşman etmek değil onlarla kaynaştırmak vardır.’ şeklinde konuştu.