Dündar ve Gül için ÇGD’den açıklama: ‘İnadına gazetecilik’

Cumhuriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Can Dündar ve Ankara Temsilcisi Erdem Gül’ün MİT TIR’ları ile ilgili Cumhuriyet Gazetesi’nde yayımlanan haber nedeniyle tutuklanmaları sonrasında tüm ülkede ‘Can Dündar ve Erdem Gül yalnız değildir’ diyenler sokaklardaydı. Bursa’da da Çağdaş Gazeteciler Derneği ve Bursa Gazeteciler Cemiyeti’nin çağrısıyla bir araya gelenler bugün yapılan eylemle ‘Gazetecilik Suç Değildir, Susmayacağız!’ diye haykırdı. 

12318091_753683704735658_1807753374_o

MİT TIR’ları ile ilgili Cumhuriyet Gazetesi’nde yayımlanan haberler nedeniyle geçtiğimiz gün tutuklanan Can Dündar ve Erdem Gül için Bursa’da da Çağdaş Gazeteciler Derneği Bursa Şubesi ve Bursa Gazeteciler Cemiyeti’nin çağrısıyla bugün öğle saatlerinde Heykel Meydanı’nda buluşanlar, cezaevindeki gazetecilere destek açıklamasında bulundu.

ÇGD Bursa Şubesi adına açıklama yapan Rabia Deniz, “Dündar ve Gül’ün tutuklanmasıyla, Türkiye, uluslararası kamuoyu önünde, bir yalan haber yapıldığı iddiasıyla değil, bu devletin halkına yalan söylediğini belgelediği için gündem olmuştur. Dündar ve Gül’e ilişkin yargılama süreci, Türkiye’yi ‘Terör örgütlerini destekleyen, onlara silah ve başkaca mühimmatlar gönderen ülke’ konumuna getirenlerin yürüttüğü savaş siyasetinin bir parçasıdır.” dedi.

“Kirli savaş siyasetinin bir uzantısı olarak basına yönelik sindirme, yıldırma ve baskı politikalarının devamı olarak görünen bu karar, halkın doğru bilgilendirme hakkının önüne bir kez daha geçmiştir.” diyen Rabia Deniz, ÇGD olarak “İnadına gazetecilik” dediklerini belirterek Can Dündar ve Erdem Gül’ün mücadelelerinde asla yalnız olmayacaklarını ifade etti.

Tahir Elçi’nin katledilmesine Baro’dan tepki

12311822_753683624735666_1811725939_o

Eylem sırasında Diyarbakır Baro Başkanı Tahir Elçi’nin katledilmesini lanetleyen kitle adına da Bursa Baro Başkanı Avukat Ekrem Demiröz açıklamada bulundu. Demiröz, “İfade özgürlüklerimizi, farklı olmamızı, farklı şeyler söylememizi cezalandıran, ama ölümle, ama hapislerle, ama kelepçelerle, doğrudan saldırı altında olan bu değerlerdir. Çok net söylüyoruz. Artık hiçbir güç, ne bir arada olmamızı, ne farklılıkları korumaya çalışmamızı, ne mücadelemizi engellemeyecek. Saldırılarla, hapislerle, ölümlerle bizi yıldıramayacaklar.” şeklinde konuştu.

Bursa Muhalif.com