Dün yaşanan gaz sızıntısıyla ilgili KMO ve MMO’dan açıklama geldi

Dün Bursa Çimento fabrikasında atık imhası sırasında gelen varillerden birinden sızan Metil Merkaptan maddesinin Bursa’nın doğusunu kaplayan koku ve 150’ye yakın öğrencinin hastanelik olmasının ardından Kimya Mühendisleri Odası Bursa Şubesi basın açıklaması düzenledi. Bugün (21 Mart) 12.30’da BAOB Yerleşkesi Toplantı Salonu’nda Kimya Mühendisleri Odası Bursa Şube Başkanı Mesut Şahin tarafından yapılan açıklama şu şekilde;

Kimya Mühendisleri Odası Bursa Şube Başkanı Mesut Şahin
Kimya Mühendisleri Odası Bursa Şube Başkanı Mesut Şahin

‘Kent güvenliği ve kentli sağliği için görev başina !..

Kentimizin Kestel İlçesi’nde faaliyette bulunan Bursa Çimento Fabrikası’nın alternatif yakıt deposu alanında bulunan bir KİMYASAL maddenin atmosfere karışması olayı meydana gelmiştir.

20 Mart 2014 sabahının erken saatlerinde atık gazın yayılması sonucu oluşan kötü kokulu hava, Kestel başta olmak üzere, Bursa’nın doğu kısmını etkisi altına almıştır.

Ağır ve pis kokulu havadan bölge insanları olumsuz etkilenmiş; panik yaşanmış ve bazı okulların boşaltıldığı duyumları alınmıştır.

Çıkan gazdan, öncelikle fabrikanın 9 işçisi, daha sonra da yöredeki 150 civarında çocuk etkilenmiştir. Şevket Yılmaz Devlet Hastanesi’ne kaldırılan ve gözetim altına alınan vatandaşlarımızla, görevli hekimlerimizle görüşülüp, maruz kaldıkları kimyasal konusunda bilgilendirilmişlerdir.

Fabrika sahasından çevreye yayılan gazın adı METİL MERKAPTAN’dır. Bu gaz, kokusuz LPG içine az miktarda karıştırılarak gaz kaçağının olup olmadığının kontrolünde kullanılmakta; renksiz, sarımsak kokulu , yanıcı ve parlayıcı bir gazdır. Bu maddenin kaynama noktası 6 C’dir. Solunduğunda tehlikelidir, cilt, göz ve solunum yolları için tahriş edicidir. Yüksek dozlarda solunduğunda, TOKSİK ETKİ gösterir (675 ppm-LC50).

Kazanın ucuz atlatılması ve bölge ahalisinin ciddi bir tehlikeye maruz kalmaması, olayın sevindirici yönüdür.

Bursa’mızda ileride daha ciddi ve büyük olumsuzluklar yaşanmaması için gerekli önlemler şimdiden alınmalı, kentin acil eylem planları güncellenmelidir.

İşyerinde alınması gereken önlemlerle ilgili öneriler

*6331 Sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu’nun ilgili maddelerine uyulması,

*İş Sağlığı ve Güvenliği Risk Değerlendirmesi Yönetmeliği’ne göre yapılan işyeri risk değerlendirmesinin yenilenmesi.

*Tehlikeli ve Çok Tehlikeli Sınıfta Yer Alan İşlerde Çalıştıracakların Mesleki Eğitimlerine Dair Yönetmeliğe uygun çalışanlara eğitim verilmesi

*Atıkların Ek Yakıt Olarak Kullanılmasında Uyulacak Genel Kurallar Hakkında Tebliğ’e uymak.

* Tehlikeli Atıkların Kontrolü Yönetmeliği’ne uygun olarak atık yakıt seçiminde bulunmak.

* Atık Yakma Yönetmeliği kapsamında lisans almak.

Kimya mühendisleri odası, alanları ile ilgili bilgi ve birikimlerini sanayi kuruluşlarımıza, kentimize sunmaya devam ediyor.’

Makina Mühendisleri Odası Bursa Şube Başkanı İbrahim Mart
Makina Mühendisleri Odası Bursa Şube Başkanı İbrahim Mart

Makina Mühendisleri Odası’ndan da açıklama geldi

Makina Mühendisleri Odası Bursa Şube Başkanı İbrahim Mart da konuyla ilgili bir açıklama yaptı. MMO Bursa Şube Konferans Salonu’nda yapılan açıklamada Makina Mühendisleri Odası (MMO) Bursa Şubesi Başkanı İbrahim Mart, Bursa Çimento Fabrikası’ndan yayılan kimyasal nedeniyle çoğunluğu öğrenci onlarca kişinin zehirlenmesinin zincirleme bir ihmal ve kusur sonucu yaşandığını belirterek, olayla ilgili gerekli incelemeler yapılarak sorumlular hakkında işlem yapılması gerektiğini bildirdi.

İbrahim Mart konuyla ilgili olarak yaptığı açıklamada, Bursa içinden ve dışından çeşitli sanayi bölgelerinden gelen atıkların, Bursa Çimento Fabrikası’ndaki yakma tesisinde yakıt olarak kullanıldığını belirterek, “Olay, Hatay Dörtyol’dan geldiği ifade edilen 180 litrelik tanımsız bir tank içinde Etilmerkaptan denilen  ve insan sağlığına zararlı bir maddenin olduğu bilinmeden varilin kontrolsüz bir şekilde açılması sonucu meydana gelmiştir” dedi.

Etilmerkaptan uçucu bir madde olduğu için çok kısa sürede bölgeye yayıldığını kaydeden Mart, “Hayati tehlike olmamakla birlikte baş dönmesi ve kusma belirtileri ile zehirlenmelere neden olmuştur. Bu olay da her zaman işaret ettiğimiz üzere denetimsizlik sonucu meydana gelmiş ve toplumun sağlığını olumsuz yönde etkilemiştir” ifadelerine yer verdi.

‘Zincirleme ihmal ve kusur var’

Ortada birbirini izleyen zincirleme bir ihmal ve kusur olduğunu ifade eden Mart, şunları kaydetti:

“Atıkları kontrolsüz ve tanımsız şekilde gönderen firma, kontrolsüz ve tanımsız gelen bu atıkları aynı şekilde kontrolsüz olarak kullanmaya kalkan Çimento Fabrikası kusurludur. Bu şekildeki atık trafiğini denetlemeyen Çevre Müdürlükleri de aynı derecede kusurludur.

Olayın tüm boyutları ile soruşturulması ve sorumlular hakkında gerekli yasal işlemlerin yapılmasını ümit ediyoruz. Bu olayda etkilenen başta çocuklarımız olmak üzere herkese geçmiş olsun diyor, acil şifalar diliyoruz.

Daha büyük tehlikelere yol açılmasını ve olası daha büyük faciaların önlenmesi adına, kamusal denetimin gerekliliğini bir kez daha vurguluyor,  ilgilileri göreve davet ediyoruz.”