DOSAB vazgeçene kadar mücadele edeceğiz!

DOSAB Termik Santrali’nin nihai ÇED dosyasının Çevre ve Şehircilik Bakanlığı İnceleme ve Değerlendirme Komisyonu’nca 1 Nisan günü kabul edilmesine DOSAB Termik Santraline Hayır Platformu bugün Heykel’de yaptığı açıklamayla santrali yaptırmayacağını bir kez daha ilan etti.

1463028_10152601968542563_4168284105723225829_n

1 Nisan günü Ankara İDK’dan gelen DOSAB Termik Santrali’nin kabul edilen nihai ÇED raporuna dair bugün(4 Nisan) DOSAB Termik Santraline Hayır Platformu Heykel’de önce basın açıklamasında bulundu sonra da açtığı imza standında itiraz dilekçelerini topladı.

Heykel Meydanı’nda açıklamada bulunan Platform üyeleri, Ankara’da 23 Aralık 2014 günü halka, bilim insanlarına kapalı kapılar arkasında gerçekleşen İDK toplantısının kararının beklenildiği gibi patronlardan yana, onların kar hırsına hizmet edecek şekilde olduğunu ifade etti. Açıklamada bulunan Kimya Mühendisi Ali Uluşahin, “Bizler termik santral yapılacağı kararının öğrenildiği günden beri önce DOSAB yönetimini sonra yetkilileri uyarma görevimizi yerine getirdik. DOSAB bölge müdürlüğü önünde ilk yürüyüşümüzle başladık, teknik raporlar sunarak bilimin gerçeklerini ortaya koyduk. Binlerce kişinin katıldığı Heykel yürüyüşümüzle tüm Bursa’ya sesimizi duyurduk.” dedi.

10 Nisan günü dilekçeler Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’nde

Son kez DOSAB Bölge Müdürlüğü önüne yürüyerek son kez uyardıklarını artık uyarmaktan vazgeçtiklerini ifade eden Uluşahin, 10 Nisan gününe kadar itiraz dilekçeleri toplayarak nihai ÇED raporuna karşı olduklarını hukuksal olarak da göstereceklerini belirtti.

Açıklamaların sonrasında Heykel’de açılan stantta, hazırlanan itiraz dilekçeleri Bursa halkı tarafından dolduruldu. Binlerce Bursalının doldurduğu itiraz dilekçeleri, bu hafta boyunca imzalanmaya devam edecek. 10 Nisan Cuma günü saat 10.00’da Bursa Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’ne teslim edilerek, nihai ÇED raporuna itiraz edilecek.