DOSAB hem polikliniği hem termik santrali hangi akılla yapıyor?

Yeşil Bursa’yı kara Bursa yapmak için şehrin ortasına kuracağı termik santralle gündeme gelen DOSAB yönetimi kreş ve sağlık kampüsü inşaatına başladı.

Demirtaş Organize Sanayi Bölgesi’ne kurulmak istenen termik santral için ÇED raporunu alan DOSAB yönetimi Bursa halkıyla alay edercesine sağlık kampüsü ve kreş inşaatlarıyla reklam yapıyor. Bugün AKP Bursa Milletvekili Hüseyin Şahin ile kameralar karşısına geçen DOSAB Yönetim Kurulu Başkanı Ferudun  Kahraman, Yönetim Kurulu Üyesi Orhan Tezyaparlar ve Bölge Müdürü Serhat Şengül DOSAB’daki çalışmalara dair bilgilendirmede bulundu.

Şahin’e gezisi sırasında Bursa İl Sağlık Müdürü Dr.Özcan Akan, Bursa Kamu Hastaneler Birliği Genel Sekreteri Prof. Dr. Rüstem Aşkın ve Ak Parti Osmangazi İlçe Başkanı Ali Yılmaz eşlik etti.

30 Temmuz’da temeli atılarak başlanılan DOSAB semt polikliniğini tanıtan Ferudun Kahraman yapılacak tesisin donanımını anlatarak, 7/24 hizmet verecek sağlık polikliğinin yıl sonunda tamamlanacağını ve bedelsiz olarak Bursa İl Sağlık Müdürlüğü ile Kamu Hastaneler Birliği’ne binanın teslim edileceğini açıkladı.

Termik santrali görmeyen AKP’li Şahin DOSAB’ın sağlık konusundaki çalışmalarını takdir etti

Poliklinik gezisi sonrasında heyet, DOSAB yönetimi ile Bursa Eskişehir Bilecik Kalkınma Ajansı ortaklığınca yapılan, DOSAB’daki 180 çocuk kapasiteli kreşi gezdi. Modern bir okul olarak inşa edildiğini ifade eden Kahraman ,Eylül ayı sonunda açılacak olan kreşin bölgedeki fabrikalarda çalışan insanların çocuklarına eğitim vereceğini söyledi.

Gezi sonrasında konuşan Hüseyin Şahin, Türkiye’nin 2023 vizyonuna üretim yapan firmalarla yürüyeceğini  ve üretim yapan organize sanayi bölgelerinin güçlü olması gerektiğini ifade etti. Şahin ,”Bu ziyaretimizde de DOSAB’ın, firmalarımızın önünü açıp rekabet güçlerini arttırmak adına yaptığı örnek yatırımlara tanık olmanın yanında, sosyal sorumluluk anlamında da büyük işlere imza attığını sevinerek gördük.” dedi.

Kreş zaten yasal bir zorunluluk

DOSAB’ın reklam olarak sunduğu yatırımlarına dair Kesinbilgi16’ya konuşan Halk Sağlığı Uzmanı Prof. Dr. Kayıhan kayihan-pala-saglik-torba-yasasi-kabul-edilirse-istifa-eden-hekim-sayisi-artar-CHA-1334021-1-tPala, “Kreş zaten yapılması gereken bir zorunluluktur. Bugüne kadar yerine getirilmemiş olması ise yasal anlamda sorgulanması gereken bir konudur. Ayrıca yapılacak kreşin kimlere hizmet vereceği de incelenmesi gerekmektedir. Toplumsal cinsiyet eşitliğini sağlamak açısından önemli olan kreşin, bu şekilde DOSAB ekstra iş yapıyor gibi gösterilme konusu haline getirilmesi yadırganacak bir durumdur.” dedi.

Bölgede herhangi bir kamu hastanesinin bulunmaması sebebiyle yataksız semt polikliniğin OSB içinde önemli bir eksikliği gidereceğini belirten Kayıhan Pala, bölgedeki sağlık hizmetlerine ulaşımı kolaylaştıracağını ifade etti.

Sağlık ve eğitim alanında bugüne kadar hiçbir adım atmayan DOSAB’ın bu çalışmalarının yapılması planlanan kömürlü termik santralle olan ilişkisinin sorgulanması gerektiğini söyleyen Kayıhan Pala, “DOSAB bugüne kadar niye böyle bir girişimde bulunmamıştır da şimdi bu projelerle karşımıza çıkmaktadır.” dedi. Ayrıca AKP’li Milletvekilinin, İl Sağlık Müdürü’nün DOSAB termik santraline dair ne düşündükleri hakkında bir açıklama yapması gerektiğini belirten Pala, “Bugün DOSAB’ın iyi bir şey yapıyormuş gibi gösterilme ihtiyacının nereden doğduğu merak konusudur.” dedi.