Dönüş yok! Geçit Kavşağı açılacak

Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin UKOME kararıyla trafiğe kapattığı Geçit Kavşağı’nın açılması için bugün bölge halkı ‘Dönüş yok! Geçit Kavşağı trafiğe açılsın’ diyerek sokağa çıktı.

10710544_948183798582678_8784037118550602318_n

Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe’nin talebiyle UKOME’nin 27 Kasım 2015 tarih ve 2015/607 sayılı ‘’ Geçit Kavşağı’nda dönen adanın; Kuzey – Güney aksında geçişe imkan verecek, Doğu-Batı aksını kapatacak şekilde beton bariyerlerle kapatılması, uygulamanın 1 (bir) ay süre ile denenerek uygun görülmesi halinde gerekli fiziki düzenlemenin bu doğrultuda yapılmasının uygun olduğu’’ şeklindeki karar ile zaten günün büyük kısmında trafik yoğunluğu yaşanan Bursa-Mudanya yolunda ulaşım tam bir keşmekeşe dönüştü.

1 aydır uygulanan karara tepki gösteren ve trafik sorununun çözülmesini isteyen Ahmet Yesevi ve Balat Mahallesi halkı şikayetlerinin dikkate alınmadığını belirterek bugün kavşakta açıklamada bulunarak, uygulamadaki iki hususa dikkat çekti: “Birincil olarak, Geçit Kavşağı gibi yoğun trafik akışına sahip bir ana arter ile ilgili alınacak karar için ‘’bir ay deneyelim bakalım olursa kalıcı hale getiririz’’ gibi tüm bilimsel verileri alınacak kararın uygunluğu için seferber etmekten uzak, bütüncül planlamayı ve teknik altyapıyı dikkate almadan verilen bir karar ne derece doğru olur bunu hepimiz görmekteyiz. İkinci husus ise alınan bu kararda katılımcı bir yaklaşım benimsenmemiş olmasıdır. Bu karar ile ilgili olarak Nilüfer Belediyesi, Mudanya Belediyesi ve karardan doğrudan etkilenecek olan Ahmet Yesevi, Balat, Minareli Çavuş, Nilüferköy ve Geçit Mahalle sakinleri veya muhtarlarının görüşleri alınmadığı gibi konu ile ilgili bilgi dahi verilmemiştir.”

Kavşağın kapatılması sonrasında sorunlarla karşılaşan halk adına açıklamada bulunan Gaffar Aker karşılaştıkları sorunları şöyle sıraladı:

  • Mudanya yönünden Bursa yönüne giden trafik yine eskisi gibi Bademli kavşağına kadar kuyruklanmaktadır. Çünkü Geçit tarafından ve kent merkezinden Balat mahallesine doğru gidecek olanlar artık Bademli Kavşağı’ndan döndükleri için bu yöne bir o kadar trafik daha eklenmiştir.
  • Balat Mahallesi’nden gelip Mudanya yönüne, Bademliye gitmek veya karşı tarafa geçmek isteyen araçlar BESAŞ (Korupark) kavşağından dönüş yapmak zorundadır. Şimdi kuyruklar ve trafik sıkışıklığı bu kavşaklara yüklenmiş oldu.
  • Özlüce tarafından gelip Mudanya yönüne giden araçlar için de durum aynıdır. Artık ya Organize Sanayi Bölgesi’nden Korupark kavşağına çıkmak veya Ata Bulvarı’ndan Mudanya yönüne katılmak zorundadır. Uygulama ile birlikte bu iki alternatif yolda da yüzlerce metre kuyruk oluşmakta ve bizler trafikte daha uzun yol giderek eskisinin iki katı eziyet çekmekteyiz.
  • Mudanya yönünden gelip Geçit tarafı, Özdilek arkasına gidebilmek için de Korupark kavşağını kullanmak zorunda kalıyoruz. Ayrıca Geçitten şehir merkezine gidecek olan araçlar da bu arka yolu kullandığı için bu yol ölüm yolu haline gelmiş, tali yollardan bu yola çıkış imkansızlaşmıştır.

BursaMuhalif.com