Doğader’in paneliyle enerji tartışmalarına halktan yana bir bakış

Çernobil’in yıl dönümünde Doğader, ‘Kimin İçin Enerji?’ paneli ile günümüz enerji tartışmalarını halkın ihtiyaçları doğrultusunda gündeme getirdi.

11053154_10152701970406673_6804743409704887050_n

25 Nisan Cumartesi günü Ördekli Kültür Merkezi’nde gerçekleşen panele Kanada York Üniversitesi’nden Duygu Kasdoğan, Marmara Üniversitesi’nden Mehmet Yusufoğlu ve Mimar Sinan Üniversitesi’nden Prof. Dr. Fuat Ercan katılım sağladı.

Son günlerdeki Akkuyu Nükleer’in, HES’lerin, termik santrallerin halkın yoğun tepkisine rağmen yapılması için ısrar edildiği ülkemizde, enerjinin tarihsel gelişimine ve enerji ihtiyacının kim için olduğu tartışmaları yürütüldü. Yenilenebilir enerjinin ne olduğu ve ne şekilde yapılması gerektiği konusu üzerinde durulduktan sonra kapitalizm, emek ve enerji tartışmalarına yer verildi.

Günümüzde yürütülen enerji politikalarına, üretilen enerjinin dağılımının istatistiki şekilde ayrıntılı olarak dinleyicilerle paylaşılan panelde enerji ihtiyacı için yaşam alanlarının talan edilmesi üzerinde de duruldu.

Çernobil ve etkilerinin nasıl ortaya çıktığı ve ülkemizde kurulmak istenen nükleer santrallerin ne derece boyutlarda tehlike içerdiği de panelde yer alan konulardandı.