Dinledik, izledik ama örgüt üyeliği bulamadık

Bursa’da ‘silahlı terör örgütüne üye olma’ suçu iddaasıyla pek çok kişiye dinleme ve izleme yapan Bursa Cumhuriyet Başsavcılığı herhangi bir delile ulaşamadığını kişilere yolladığı tebligatla bildirdi.

Gezi Direnişi’nden beri Bursa’da yüzlerce kişiye açılan soruşturmalar ve davalarla devam eden süreç en son dinleme operasyonları ile yine gündeme geldi. Edindiğimiz bilgiye göre, şu ana kadar 6 kişiye ulaştırılan tebligatlar ile Bursa Cumhuriyet Başsavcılığı ve Kaçakçılık-Terör ve Örgütlü Suçlar Bürosu tarafından yürütülen ‘silahlı terör örgütü üyeliği’ suçlamasıyla kişilerin gizlice dinlenip, izlendiği ve kayıt altına alındığı ortaya çıktı. Yürütülen soruşturma sonucunda herhangi bir suç unsuruna rastlanılmadığını belirten Bursa Başsavcılığı kovuşturmaya yer olmadığına karar verdi.

Dinlenenler arasında bulunan TMMOB Kimya Mühendisleri Odası Yönetim Kurulu üyesi Ali Uluşahin ile bu konuyla ilgili bir görüşme yaptık. Uluşahin “Bizleri ‘silahlı terör örgütü üyesi olma’ gibi ağır bir suçlamayla karşı karşıya bırakmışlardır. Evet, bizler terör örgütü mensubu değiliz ancak örgütlü mücadeleye inanan insanlarız, bu konuda bizlere yönelik yapılan suçlamalara karşı gerekli hukuki yollara başvuracağız ve örgütlü mücadele etmeye devam edeceğiz.” diyerek yapılan dinlemenin hukuksuzluğunu belirtti.

Savcı Abdullah Özkan tarafından gönderilen tebligat:

Untitled-1